23 lutego obchodzimy Dzień Bez Łapówki

Znane powiedzenie łapówkarzy brzmi: „Gdy przyjmujesz kopertę, to koperta musi stać, a nie leżeć”. 23 lutego, każdego roku, obchodzony jest Dzień Bez Łapówki.

Dzień bez Łapówki to element corocznej polskiej akcji „Nie daję, nie biorę łapówek”, prowadzonej przez obywatelski ruch Normalne Państwo.

Akcja jest skierowana przeciwko działaniom korupcyjnym w Polsce. Przez promocję „nie dawania”, oraz „nie brania łapówek”, stowarzyszenie chce kreować pozytywne postawy obywateli, zwiększyć świadomość na temat tego, co jest, a co nie jest korupcją, jakie grożą z tego tytułu sankcje karne, oraz stworzyć instrukcję, jak zachować się w sytuacji, w której ktoś chce nam wręczyć łapówkę.

Jak wiadomo, wcale nie trzeba być doświadczonym mechanikiem, żeby umieć dobrze posmarować. Brudna robota w czyściutkich kopertach to smutna polska rzeczywistość, z którą postanowili walczyć członkowie Stowarzyszenia Normalne Państwo w ramach akcji „Nie biorę, nie daję” organizowanej od 2004 roku. Prawdziwy dzień bez łapówki istotnie byłby świętem, trudno bowiem wyobrazić sobie bezłapówkowe 24 godziny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top