22 stycznia 154 lata temu wybuchło Powstanie Styczniowe

154 lata temu wybuchło Powstanie Styczniowe, zbrojny zryw w Królestwie Polskim, którego celem było odzyskanie przez Polskę niepodległości.

„Centralny Narodowy Komitet obecnie jedyny, legalny Rząd Twój Narodowy, wzywa Cię na pole walki już ostatniej, na pole chwały i zwycięstwa, które Ci da i przez imię Boga na Niebie dać przysięga, bo wie, że Ty, który wczoraj byłeś pokutnikiem i mścicielem, jutro musisz być i będziesz bohaterem i olbrzymem. Tak, Ty wolność Twoją, niepodległość Twoją, zdobędziesz wielkością takiego męstwa, świętością takich ofiar, jakich Lud żaden nie zapisał jeszcze na dziejowych kartach swoich. Powstającej Ojczyźnie Twojej dasz bez żalu, słabości i wahania, wszystką krew, życie i mienie, jakich od Ciebie zapotrzebuje” – napisali w manifeście członkowie CK.

Powstanie styczniowe

Jako bezpośrednią przyczynę wezwania do walki podali oni brankę zorganizowaną wśród warszawskiej młodzieży, czyli pobór do carskiego wojska. Nie był on prowadzony na podstawie losowania jak czyniono wcześniej, a na podstawie list imiennych. Władze carskie chciały wcielić do swojej armii najbardziej niepokorne osoby, które działały w organizacjach patriotycznych.

Manifest CKN przyniósł jeszcze dwa ważne oświadczenia: równość wszystkich obywateli i uwłaszczenie chłopów. Tak zapisano ten fakt w manifeście. „W pierwszym zaraz dniu jawnego wystąpienia, w pierwszej chwili rozpoczęcia świętej walki, K. C. N. ogłasza wszystkich synów Polski, bez różnicy wiary i rodu, pochodzenia i stanu, wolnemi i równemi Obywatelami kraju. Ziemia, którą Lud rolniczy posiadał dotąd na prawach czynszu lub pańszczyzny, staje się od tej chwili bezwarunkową jego własnością, dziedzictwem wieczystem”.

Przez wojska powstańcze przewinęło się około 200 tysięcy osób. Na czele wojsk stało trzech dyktatorów: Ludwik Mierosławski, Marian Langiewicz i Romuald Traugutt. Walki miały charakter partyzancki.

Powstanie Styczniowe, które było największym w XIX wieku polskim zrywem narodowym, trwało do 1864 roku. Zakończyło się klęską powstańców. Pochłonęło kilkadziesiąt tysięcy ofiar i w ogromnym stopniu wpłynęło na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń.

W niedzielę 22 stycznia 2017 roku o godz. 18.00, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz weźmie udział w centralnych obchodach 154. rocznicy wybuchu powstania styczniowego – poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

W programie m.in.:

– godz. 18.00 msza św. w intencji Powstańców Styczniowych w Katedrze Polowej Wojska Polskiego celebrowana przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka.

– godz. 19.30 z udziałem wojskowej asysty honorowej oraz pocztów sztandarowych, uroczysty Apel Pamięci pod Krzyżem i Głazem Pamięci Romualda Traugutta w Warszawie.

Planowane jest wystąpienie szefa MON, przewodniczącego Kręgu Pamięci Narodowej Andrzeja Melaka i prezesa Instytutu Piłsudskiego Wiesława Jana Wysockiego.

Źródło: Radio Maryja.pl

Radio Szczecin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top