Ze względu na spore zakupy w lipcu ceny malin jesiennych będą niższe

„Większość rolników nastawiła się na maliny jesienne, bo są łatwiejsze w uprawie i jest bardzo dużo plantacji (…). Ze względu na spore zakupy w lipcu ceny malin jesiennych będą niższe. – powiedział PAP Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej.

Odpowiadając na pytanie PAP o zbiory porzeczek w regionie, podał, że już się odbyły lub kończą się. Porównując ceny na skupach, stwierdził, że w ubiegłym roku wynosiły 4-8 zł/kg, natomiast w tym roku spadły do 2,5 zł/kg i potem taniały do ok. 1 zł/kg. „Kwota nie zawsze pokrywała koszty produkcji” – zauważył.

Zapytany o zbiory malin wyjaśnił, że wysyp wiosennych odmian nastąpił w lipcu. U firm, które kupowały owoce w ramach rządowego programu – podał Jędrejek – ceny wynosiły 5-5,30 zł/kg.

Jak podał, w sierpniu zbierane będą maliny jesienne. „Większość rolników nastawiła się na maliny jesienne, bo są łatwiejsze w uprawie i jest bardzo dużo plantacji” – wyjaśnił. Ze względu na spore zakupy w lipcu – zastrzegł – spodziewa się, że ceny malin jesiennych będą niższe.

„Lubelszczyzna jest zagłębiem malinowym. Rolnicy wyszkolili się w uprawie malin i mamy dobre odmiany. Dużo sadzonek nasi rolnicy sprzedali na Ukrainę, gdzie też jest uprawiana i przywożona do Polski, co też rozregulowuje nasz rynek” – stwierdził Jędrejek.

źródło: bankier.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top