Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy poświęconej Powstaniu Zamojskiemu w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim (I piętro na holu przed salą błękitną, Lublin – ul. Spokojna 4 ), która odbędzie się w dniu 15.02.2023 r. (środa) o godz. 11:00.
W wydarzeniu wezmą udział m.in. Poseł na Sejm RP, pełniący jednocześnie społeczną funkcję Prezesa ŚZŻAK O/Z, Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk, prof. Tomasz Panfil pracownik IPN w Lublinie, autor ekspozycji.
Wystawa została przygotowana na wniosek Zarządu ŚZŻAK O/Z przez Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Zamojskiego i była eksponowana m.in. w trakcie organizowanych przez Posła na Sejm RP Sławomira Zawiślaka i Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka ubiegłorocznych, państwowych i regionalnych uroczystości upamiętniających 80. rocznicę wybuchu Powstania Zamojskiego.
Niemieckie plany budowy Wielkogermańskiej Rzeszy zakładały podbój i kolonizację ziem polskich. Zgodnie z hasłem „Heim ins Reich”, osadnicy niemieccy mieli zajmować ziemię na żyznych terenach Zamojszczyzny i Wołynia. Pierwszym etapem akcji kolonizacyjnej stały się wysiedlenia ludności polskich wsi wokół Zamościa. Brutalne działania niemieckich okupantów wobec ludności cywilnej wypędzanej w ziemie z własnych domów wywołały zdecydowanie przeciwdziałanie sił zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego. Oddziały Armii Krajowej i batalionów Chłopskich chroniąc ludność cywilną atakowały oddziały wysiedleńcze, paliły nasiedlone wsie, zwalczały niemieckich osadników. Determinacja i skala polskiego oporu sprawiły, że walki trwające od listopada 1942 r. do czerwca 1943 r. nazwano Powstaniem Zamojskim. O tych wydarzeniach sprzed 80 lat opowiada wystawa przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej.
Materiał prasowy: ŚZŻAK O/Z