Zadbajmy o własne bezpieczeństwo

Przypominamy o właściwym przygotowaniu pojazdu do sezonu zimowego. Aby zima nie była dla kierujących zaskoczeniem, należy wymienić opony, sprawdzić oświetlenie pojazdu, akumulator i płyny. Pieszym z kolei przypominamy o zwiększeniu swojego bezpieczeństwa po zmierzchu poprzez używanie elementów odblaskowych. Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo na drodze. Względy bezpieczeństwa własnego jak i pozostałych uczestników ruchu to silne argumenty, aby w odpowiedni sposób przygotować się do zimy.

Policjanci przypominają, aby móc cieszyć się komfortem jazdy, a przede wszystkim bezpieczeństwem należy odpowiednio przygotować auto do zimy. Zacznijmy od zmiany opon na zimowe. Opona zimowa posiada zupełnie inną budowę niż opona letnia, dzięki czemu gwarantuje znacznie lepszą kontrolę nad pojazdem w warunkach zimowych. Bardzo ważnym elementem jest oświetlenie pojazdu. Jesień i zima to czas kiedy słońce zachodzi bardzo wcześnie, dlatego należy pamiętać, aby auto miało wszystkie światła sprawne. Wymieńmy płyn do spryskiwaczy na zimowy, który nie zamarza w niskich temperaturach. Kolejno sprawdźmy czy w silniku nie brakuje oleju i płynu do chłodnicy. Sprawdźmy również czy akumulator jest sprawny. Sprawne auto w połączeniu z przestrzeganiem przepisów ruchu drogowego, dostosowaniem prędkości do panujących warunków atmosferycznych przyczyni się do bezpieczeństwa na drodze.

Podczas zmiennej aury, opadów deszczu, śniegu każdy pieszy i rowerzysta powinien zadbać o to, aby być widocznym na drodze. Lepsza widoczność to wyższe bezpieczeństwo, bo kierowca ma więcej czasu na reakcję. Przypominamy, że pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Zachęcamy również do używania odblasków nie tylko poza terenem zabudowanym, ale wszędzie tam, gdzie poruszamy się pieszo. Pamiętajmy nawet niewielki element odblaskowy może uratować nam życie.

źródło: KWP Lublin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top