W drugą niedzielę września mieszkańcy Lubelszczyzny świętowali zakończenie żniw podczas Dożynek Wojewódzkich, które odbyły się na podlubelskim lotnisku w Radawcu. Była to okazja do zaprezentowania pięknych wieńców dożynkowych w konkursie, a także rękodzieła i regionalnych specjałów. W roku Jubileuszu 550-lecia Województwa Lubelskiego wyróżniający się rolnicy otrzymali pamiątkowe medale z insygniami województwa oraz odznakę honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”. Nie zabrakło występów artystów, między innymi Ani Dąbrowskiej.
Tegoroczne święto plonów odbyło się 8 września na lotnisku w Radawcu pod Lublinem. Uroczystość rozpoczęła się od uroczystego przemarszu delegacji wieńcowych z poszczególnych powiatów naszego województwa. Uczestników korowodu powitali gospodarze dożynek: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Starosta Lubelska Sylwia Pisarek-Piotrowska oraz starostowie dożynek. W dalszej części obchodów Biskup Józef Wróbel odprawił nabożeństwo dziękczynne w intencji wszystkich rolników i mieszkańców województwa lubelskiego. Po Mszy Świętej nastąpił tradycyjny obrzęd dożynkowy połączony z ceremoniałem dzielenia chleba, a po nim okolicznościowe przemówienia.
– Żyjemy w zwariowanych czasach, chce nas się zmienić. A ten porządek świata jest od wieków. Rolnik jest najważniejszym zawodem w każdym kraju. To on daje żywność. Do lekarza chodzimy raz w roku, do księdza może co tydzień, a jest jedna rzecz, z którą spotkamy się minimum 3 razy dziennie – to chleb. Chleb powszedni, który jest wypracowany ciężkimi rękoma polskiego rolnika – mówił Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.
Wojewódzkie obchody święta plonów, które są coroczną celebracją regionalnych tradycji, były również okazją do zaprezentowania piękna lokalnego folkloru w twórczości kół gospodyń wiejskich z naszego regionu. Uczestnicy dożynek mogli podziwiać różnobarwne wieńce przygotowane w różnych technikach. Po obejrzeniu i ocenie 30 wieńców komisja konkursowa postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
w kategorii wieńce tradycyjne:
- I miejsce – Powiat Bialski – Sołectwo Dębów
- II miejsce – Powiat Krasnostawski – KGW Razem
- III miejsce – Powiat Rycki – KGW w Moszczance
wyróżnienia:
- Powiat Chełmski – Monika Kowalczuk i Barbara Mękal
- Powiat Puławski – KGW w Zagrodach
- Powiat Parczewski – KGW w Antopolu
w kategorii wieńce współczesne:
- I miejsce – Powiat Parczewski – Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augusta Zamojskiego w Jabłoniu
- II miejsce – Powiat Kraśnicki – KGW z Łychowa Szlacheckiego
- III miejsce – Powiat Zamojski – delegacja OSP z Michalowa
wyróżnienia:
- Powiat Opolski – uczniowie Technikum Ogrodniczego Zespołu Szkół Zawodowych im. S. Konarskiego w Opolu Lubelskim
- Powiat Tomaszowski – KGW i mieszkańcy Hubinka
- Powiat Łęczyński – KGW Piotrówek Drugi
Samorząd Województwa Lubelskiego docenił 18 rolników z Lubelszczyzny za szczególny wkład w rozwój gospodarki rolnej oraz rozwój obszarów wiejskich i wręczone zostały odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”.
- KGW w Szóstce – powiat bialski
- KGW „Allibabki” z Pulczynowa – powiat biłgorajski
- KGW „Na Dolince” w Kumowie Majorackim – powiat chełmski
- KGW Modryń-Kolonia – powiat hrubieszowski
- KGW w Stojeszynie Pierwszym – powiat janowski
- Gminne Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet w Fajsławicach – powiat krasnostawski
- KGW w Mniszku – powiat kraśnicki
- KGW w Nowej Wsi „Sielskie Dziewczyny” – powiat lubartowski
- KGW w Kawce – powiat lubelski
- KGW w Brzezinach – powiat łęczyński
- KGW w Kopinie – powiat łukowski
- KGW w Karczmiskach – powiat opolski
- KGW w Zagrodach – powiat puławski
- KGW w Woli Chomejowej – powiat radzyński
- KGW w Kawęczynie – powiat rycki
- KGW Lubieniec – powiat świdnicki
- KGW „Macierzanki” – powiat tomaszowski
- KGW „Bubnowskie Baby” – powiat włodawski
- KGW w Michalowie – powiat zamojski.
Dożynki Wojewódzkie były również miejscem promocyjnym dla stoisk regionalnych z żywnością ekologiczną i wystaw rękodzieła. Uczestnicy wydarzenia mieli możliwość zakupienia lokalnych produktów spożywczych oraz podziwiania wielobarwnych wytworów sztuki ludowej.
Źródło – Urząd Marszałkowski w Lublinie