Rocznica mordu na generale „Nilu”. Poruszający list jego żony

Generał „Nil” został zamordowany 24 lutego 1953 r. Wyrok wykonano w więzieniu na Rakowieckiej, po odmowie zastosowania „prawa łaski”, a zwłoki ukryto w bezimiennym grobie. Od lat Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN próbuje odnaleźć mogiłę generała.

August Emil Fieldorf „Nil” walczył w Legionach o niepodległość, bronił granic przed bolszewikami i Niemcami. Stał na czele Kedywu. Po wojnie stał się ofiarą komunistycznej zbrodni. 24 lutego 1953 r. polski bohater został zamordowany w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Aresztowany pod fałszywymi zarzutami przez komunistyczne władze „wolnej” Polski był przez nie namawiany do współpracy. Kategorycznie odmówił.

16 kwietnia 1952 roku komunistyczny sąd po przewodnictwem skazał Augusta Emila Fieldorfa na śmierć przez powieszenie. Podstawą do oskarżenia były dekrety o karaniu „faszystowsko-hitlerowskich zbrodniarzy” i „zdrajców Narodu Polskiego”. Przez półtora roku w śledztwie, nie szczędzono mu tortur i oszczerstw, posunięto się nawet do kłamstwa o aresztowaniu żony z córkami, a mimo to nie złamał się i nie przyznał do stawianych mu zarzutów.

To od niego, jako dowódcy Kedywu Armii Krajowej , wychodziły rozkazy likwidacji niemieckich funkcjonariuszy skazanych przez Wojskowe Sądy Specjalne za okrucieństwo: w 1943 r. Franza Bürkla – zastępcy komendanta Pawiaka, Augusta Kretschmanna – komendanta obozu koncentracyjnego przy ul. Gęsiej w Warszawie (tzw. Gęsiówki), Ernsta Weffelsa – esesmana z Pawiaka. W 1944 r. zginął w zamachu „kat Warszawy” Franz Kutschera – szef SS i policji w dystrykcie warszawskim.

Aresztowany pod fałszywymi zarzutami przez komunistyczne władze „wolnej” Polski był przez nie namawiany do współpracy. Kategorycznie odmówił.

„Pani mąż to człowiek ze stali, nie okazuje ani skruchy, ani żalu. Szkoda, że on nie jest po naszej stronie, my potrzebujemy takich ludzi” – mówił żonie generała wyznaczony z urzędu obrońca Jerzy Mering.

Żona nie wiedziała, gdzie jest mąż

W archiwum Instytutu Pamięci Narodowej zachowało się pismo, w którym żona generała „Nila”, Janina Fieldorf, zwraca się do prokuratury z zapytaniem o „miejsce pobytu” męża. Było to trzy lata po jego śmierci.

„Zwracam się z prośbą o udzielenie mi informacji co do miejsca pobytu męża mego Augusta-Emila Fieldorfa, aresztowanego w dniu 10 listopada 1950 r. i wyrokiem Sądu Wojewódzkiego w Warszawie w dniu 20 października 1953 r. skazanego na karę śmierci. (…) Dotychczas nie otrzymałam żadnego zawiadomienia i do chwili obecnej nie wiem, czy wyrok został wykonany i jakie są dalsze losy mego męża” – czytamy w dokumencie datowanym na 22 maja 1956 r.

Generał „Nil”, organizator i dowódca Kedywu AK, został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego (w lipcu 2006 r.).

 

Źródło: www.facebook.com/ipngovpl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top