PKW nie zarejestrowała prof. M.Piotrowskiego jako kandydata na senatora. M. Piotrowski zamierza odwołać się do SN

Państwowa Komisja Wyborcza oddaliła skargi na decyzję Okręgowej Komisji Wyborczej w Lublinie, która odmówiła rejestracji kandydata na senatora prof. Mirosława Piotrowskiego. Piotrowski zamierza odwołać się do Sądu Najwyższego.

Uchwałę o oddaleniu skargi PKW zamieściła na stronie internetowej. Wynika z niej, że do rejestracji Piotrowskiego zabrakło 41 prawidłowych podpisów poparcia. Okręgowa Komisja Wyborcza w Lublinie za prawidłowe uznała 1959 podpisów wyborców popierających zgłoszenie kandydata na senatora, a wymaganych jest 2 tys. podpisów.

„Państwowa Komisja Wyborcza, po dokonaniu ponownej weryfikacji podpisów zakwestionowanych przez Okręgową Komisję Wyborczą w Lublinie, ustaliła, że zgłoszenie listy nie uzyskało poparcia (…). Państwowa Komisja Wyborcza uznała, że Okręgowa Komisja Wyborcza w Lublinie prawidłowo zakwestionowała wszystkie 128 podpisów uznanych za wadliwe. (…) Oznacza to, że liczba prawidłowych podpisów jest mniejsza od wymaganej (…) liczby 2000 podpisów” – głosi uchwała PKW opublikowana na stronie internetowej.

Od decyzji Państwowej Komisji Wyborczej przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego.

„Złożymy to odwołanie” – powiedział prof. Mirosław Piotrowski.

Według byłego europosła nie zgadzają się liczby zakwestionowanych podpisów w uchwałach OKW i PKW. Jak tłumaczył, w uchwale komisji w Lublinie jest mowa o zakwestionowaniu 150 podpisów, natomiast uchwała PKW mówi, że OKW „prawidłowo zakwestionowała wszystkie 128 podpisów uznanych za wadliwe”.

Według uchwały OKW dostarczono 2109 podpisów, a za prawidłowe uznano 1959 podpisów.

„To znaczy, że zakwestionowano równo 150, a w uchwale PKW jest 128. Gdzieś te podpisy znikają. Mam dwa pisma i są różne dane” – dodał Mirosław Piotrowski.

Zaznaczył, że PKW nie odniosła się do zarzutu dotyczącego nieobecności pełnomocnika przy weryfikacji.

„Mojemu pełnomocnikowi, dopiero po interwencjach w Warszawie, przysłano zaproszenie na posiedzenie ws. weryfikacji podpisów. Wysłano je o godz. 12.20, a zaproszono na 12.00” – powiedział.

Jak dodał, podobnie w przypadku weryfikacji podpisów w PKW, pełnomocnik nie został zawiadomiony odpowiednio wcześniej, aby mógł na czas dojechać z Lublina do Warszawy.

Okręgowa Komisja Wyborcza w Lublinie odmówiła rejestracji prof. Piotrowskiego, ponieważ „zweryfikowała negatywnie” ponad 100 podpisów na listach poparcia, z uwagi m.in. na to, że dane wyborców były nieczytelne, niepełne lub wskazany jest zły numer PESEL.

Decyzję tę zaskarżyła do PKW pełnomocniczka komitetu wyborczego Piotrowskiego – Jolanta Dudzińska, a także Ruch Kontroli Wyborów. Pełnomocniczka komitetu w piśmie do PKW wskazała m.in. że weryfikacji podpisów dokonywano bez udziału pełnomocnika, który ma prawo w tych czynnościach uczestniczyć.

„Niedopuszczalnym jest, że jako oficjalny pełnomocnik wyborczy zostałam wyproszona z pomieszczenia przez Komisję w trakcie pieczętowania kart z podpisami poparcia” – napisała.

Ruch Kontroli Wyborów piśmie do PKW wskazywał natomiast, że „właściwa analiza” zakwestionowanych podpisów „pozwalała na jednoznaczną identyfikację osoby udzielającej poparcia w oparciu o posiadane przez komisję dane, a tym samym uznanie konkretnego podpisu za spełniającego kryteria ważnie udzielonego poparcia”.

PKW w uzasadnieniu postanowienia o oddaleniu skargi przypomina, że zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego wyborca udzielający poparcia ma obowiązek podać czytelnie wpisane swoje nazwisko i imię, adres zamieszkania i numer ewidencyjny PESEL. PKW podkreśla w uzasadnieniu, że okręgowa komisja wyborcza ma obowiązek „sprawdzenia prawdziwości danych zawartych w wykazie podpisów, bądź wiarygodności podpisów”, ale „czynności komisji nie polegają na identyfikacji wyborców, których dane zostały podane częściowo lub w sposób nieczytelny”.

W nadchodzących wyborach do Senatu w okręgu 16 zarejestrowani są trzej kandydaci. Kandydatem PiS jest obecny wiceminister pracy rodziny i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz, kandydatem Koalicji Obywatelskiej – przedsiębiorca, radny sejmiku woj. lubelskiego Jacek Bury. O mandat ubiegać się będzie także przedsiębiorca Wojciech Górski z Komitetu Wyborczego Wyborców Przywrócić Prawo.

źródło: www.radiomaryja.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top