Niemcy przedstawiają dowód. To ci polscy politycy 13 lat temu zrzekli się prawa do reparacji

W mediach trwa burza dotycząca żądań Prawa i Sprawiedliwości wobec Niemiec o wypłacenie odszkodowań Polsce za szkody poniesione w czasie II Wojny Światowej. Niemieckie media ujawniają, kto 13 lat temu zrzekł się do nich prawa.

Nasi zachodni sąsiedzi uważają, że Polska już kilkukrotnie rezygnowała z roszczeń związanych z wojną. Według nich po raz pierwszy miały zrobić to władze PRL jeszcze w latach 50-tych.

Dziennikarze Die Welt przekonują jednak, że do takich zapewnień doszło również w 2004 roku. Ich zdaniem wtedy polskie władze po raz kolejny zrzekły się prawa do odszkodowań.

Sprzeciwił się ówczesny rząd, w tym szef polskiej dyplomacji Włodzimierz Cimoszewicz, premier Marek Belka czy prezydent Aleksander Kwaśniewski. Żaden z nich nie chciał obciążać „dobrej współpracy między Polską i Niemcami” oraz brać odpowiedzialności za „zniszczenie zjednoczonej Europy” – piszą niemieccy dziennikarze.

Ich zdaniem jest to dowód na to, że Prawo i Sprawiedliwość nie ma prawa domagać się odszkodowań. Z perspektywy Niemców sprawa jest już dawno zamknięta.

źródło: newsweb.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top