Mrożone maliny i koncentrat pomidorowy z Ukrainy zatrzymane na granicy. W malinach stwierdzono obecność plastiku

W dniu dzisiejszym (15.02.2024 r.) wojewoda lubelski został poinformowany przez Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (WIJHARS) w Lublinie o następujących faktach:

W dniu 5 lutego 2024 r. rozpoczęto kontrolę maliny mrożonej o masie 20 000 kg, zapakowanej w 800 szt. worków papierowych importowanej z Ukrainy, z której pobrano próbki do badań laboratoryjnych do Laboratorium w Lublinie. W wyniku tych badań stwierdzono obecność plastiku. Po odwołaniu się importera od wyników badań, wtórnik próbki po konsultacji z Głównym Inspektorem Jakości Handlowej przekazano do laboratorium w Kielcach. W wyniku tych badań również stwierdzono obecność plastiku. W związku z tym w dniu 9 lutego 2024 r. wydano decyzję administracyjną zakazującą wprowadzenia do obrotu na terenie Polski.

W dniu 31 stycznia 2024 r. rozpoczęto kontrolę koncentratu pomidorowego 36% o masie 19 033 kg opakowanego w 79 beczek importowanego z Ukrainy. Przebadano zarówno pobraną próbkę, jak i wtórnik próbki. W związku z powyższym w dniu 14 lutego 2024 r. wydano decyzję zakazującą wprowadzenia do obrotu ze względu na zaniżoną kwasowość o 0,7%.

Decyzją wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego, służby i inspekcje odpowiadające za badania produktów oraz kontrole na granicy z Ukrainą pracują przez całą dobę i sprawdzają jakość każdej przesyłki wjeżdżającej do kraju. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości, towary nie otrzymują zgody na wprowadzenie do obrotu, a następnie transport jest kierowany do utylizacji lub zawracany do kraju, z którego przyjechał.

źródło: Lubelski Urząd Wojewódzki

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top