Lublin. Prośba do Kresowian o listy, faksy, telefony do Metropolity Lubelskiego

Do uroczystości odsłonięcia pomnika „Ofiar Wołynia” w dniu 11 lipca 2018 r które poprzedzi Msza Święta w Kościele Garnizonowym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Lublinie przy Alejach Racławickich 20 pozostało 2 tygodnie. Z całą stanowczością mogę oświadczyć, że informacja o terminie uroczystości jest wszędzie wyciszana po to aby trafiła do jak najmniejszej liczby mieszkańców. Świadczą o tym również i takie fakty, że ogłoszenia rozwieszane w Lublinie są nagminnie zrywane. Jest takie wrażenie, że jest powołana jakaś brygada która pojawiające się ulotki natychmiast likwiduje. Z wielkim smutkiem musze powiedzieć, że do tych praktyk przemilczania terminu naszych uroczystości dołączył Metropolita Lubelski. W dniu 12.06.2018 r wysłałem pismo do Księdza Arcybiskupa prof. dr hab. Stanisława Budzika z prośbą o przewodnictwo w koncelebrze Mszy Świętej. Prosiłem również o ogłoszenie w dniu 08.07.2018 r w niedzielę poprzedzającą uroczystości podczas Mszy Świętych sprawowanych w kościołach Archidiecezji Lubelskiej o odczytanie następującej informacji:

„11 lipca 2018 r zostanie odsłonięty i poświęcony pomnik „Ofiar Wołynia” który został postawiony na Skwerze Ofiar Wołynia w Lublinie. Uroczystość poprzedzi Msza Święta w kościele Garnizonowym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Lublinie przy Alejach Racławickich 20 o godzinie 12.00”.

Ogłoszenie tych dwóch zdań w kościołach Archidiecezji Lubelskiej dla Księdza Arcybiskupa jest niemożliwe do spełnienia iSekretarz Arcybiskupa ks. dr Sebastian Dec doradził mnie abym zgłosił się do proboszczów lubelskich kościołów osobiście z tą prośbą to może który przeczyta.

Jednym źródłem które jest możliwe dotarcia z taką informacja do jeszcze żyjących świadków zbrodni oraz tych których najbliżsi byli ofiarami ludobójstwa banderowskiego jest ogłoszenie w kościołach. Dzisiaj Kresowianie nie mogą pozyskać informacji na którą być może czekali całe życie, że w Lublinie zostanie odsłonięty pomnik pomordowanym na Wołyniu. Kresowianie ze swoich skromnych oszczędności budowali kościoły, utrzymują parafie i jest wprost niewyobrażalne aby dwa zdanie nie mogą być odczytane w dniu 08.07.2018 r we wszystkich kościołach Archidiecezji Lubelskiej.

Przez ponad 70 lat prawda o 200 tysiącach Polaków pomordowanych na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich przez nacjonalistów ukraińskich była zakłamywana i przemilczana.Ze smutkiem należy powiedzieć, że w Polsce przez wiele lat obowiązywał podział na tych, których pamięć czcić należy i tych, którym pamięć się nie należy a są to przede wszystkim ofiary zbrodni ukraińskich. Ci pierwsi mają kosztowne masowe obchody, asysty wojskowe, warty honorowe, apele z udziałem prezydentów, premierów, – drugim zostawiono milczenie, cierpienie i poczucie krzywdy. Uważam że do przemilczania inicjatyw które mówią w Lublinie o zbrodniach ukraińskich dołączył Metropolita Lubelski.

Zwracam się z gorącą prośbą do Kresowian o wysyłanie listów, e-maili, faksów, oraz telefonów poparcia na moje pismo do Metropolity Lubelskiego aby informacja o uroczystościach była jednak odczytania w niedzielę 08.07.2018 r we wszystkich kościołach Archidiecezji Lubelskiej.

Nadmieniam, że Metropolita Lubelski odmówił patronatu honorowego naszym uroczystościom, pomimo że pomnik wyraża również oddanie hołdu osobom duchownym zamordowanym że szczególnym okrucieństwem przez ukraińskich zbrodniarzy. Sekretarz Arcybiskupa ks. dr Sebastian Dec oświadczył mnie również że Ksiądz Arcybiskup nie weźmie udziału w naszych uroczystościach ponieważ ma termin zajęty jak również nie oddeleguje na uroczystość żadnego biskupa pomocniczego ponieważ również wszyscy mają albo wyjazdy albo zajęte terminy. Sekretarz Arcybiskupa doradził mnie abym zgłosił się to swojego księdza proboszcza to na pewno odprawi Mszę Świętą za pomordowanych na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich.

Zwracam się do Kresowian aby w swoich środowiskach zwrócili się do zaufanych księży z prośbą o uczestniczenie w koncelebrze w/w Mszy Świętej podczas naszych uroczystości. Ksiądz proboszcz Kościoła Garnizonowego pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Lublinie powiedział, że dla każdego miejsce się znajdzie.

 

Proszę o wysyłanie prośby na następujący adres.

Jego Ekscelencja

Ksiądz Arcybiskup

prof. dr hab. Stanisław Budzik

Metropolita Lubelski

ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2

20-950 Lublin

 

SEKRETARZ ARCYBISKUPA:
ks. dr Sebastian Dec

tel. 81 532 34 68
fax 81 534 61 35
e-mail: sekretarz@diecezja.lublin.pl

 

Z poważaniem

Zdzisław Koguciuk

Źródło: suozun.org

Komentarze do: “Lublin. Prośba do Kresowian o listy, faksy, telefony do Metropolity Lubelskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top