Koncert z okazji 80. Rocznicy Wysiedleń Mieszkańców Zamojszczyzny”

Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego zaprasza na koncert w ramach obchodów „80 Rocznicy Wysiedleń Mieszkańców Zamojszczyzny” pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości i Patronatem Honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego organizowanych przez Starostę Zamojskiego, Prezydenta Miasta Zamość, Wójta Gminy Skierbieszów, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie oraz Organizacje Kombatanckie.

Koncert odbędzie się 27 listopada 2022 o godz. 17:00 w Kościele pw. Zwiastowania NMP OO. Franciszkanów ul. S. Staszica 1 w Zamościu.

Koncert ten jest upamiętnieniem i upowszechnieniem wydarzeń, które miały miejsce na Zamojszczyźnie w latach 1942-1943 a w szczególny sposób skupieniu się na losie najmłodszych ofiar wojny. W koncercie tym weźmie udział „Formacja Koncert Niepodległości”.

„Koncert Niepodległości” to uznany spektakl słowno-muzyczny organizowany w Warszawie od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego w dniu 11 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Prace nad projektem rozpoczęły się w 2008 roku, Specjalne edycje Koncertu Niepodległości odbywają się także na Zamku Królewskim w Warszawie z okazji Święta Konstytucji 3 Maja (od 2013 roku) oraz w dniu 1 września na Westerplatte w rocznicę wybuchu II wojny światowej (od 2016 roku).

Jest jednym z dwóch autorskich projektów kompozytorki i wokalistki jazzowej Oli Turkiewicz oraz Jacka „Wiejskiego” Górskiego, producenta, scenarzysty i reżysera wydarzenia. Ich autorstwa jest też koncepcja, nazwa i logo Koncertu Niepodległości. Projekt łączy formułę kultury wysokiej i relikty dawnych pieśni patriotycznych, z poezją śpiewaną, jazzem, rockiem i wieloma innymi nurtami muzyki współczesnej. Połączenie odmiennej stylistyki muzycznej możliwe jest dzięki aranżacjom, tworzonym w autorskim stylu określanym jako muzyka hybrydowa.

Współorganizatorami Koncertu Niepodległości są: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej we współpracy ze Stowarzyszeniem Federacji Młodzieży Walczącej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Zamkiem Królewskim w Warszawie, Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Realizację Koncertu Niepodległości wsparło blisko 100 instytucji, organizacji pozarządowych a także polskich i zagranicznych firm komercyjnych. We wszystkich edycjach zaangażowanych zostało ponad 500 osób, m.in. artystów, obsługi technicznej oraz wolontariuszy.

źródło: namyslowiacy.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top