Intensywny poligon zamojskich terytorialsów

Przetrwanie w trudnych warunkach terenowych, działania przeciwdywersyjne, rozpoznanie terenu i obiektu, działania w terenie zurbanizowanym, a także szkolenie wodne w ramach reagowania kryzysowego to tylko niektóre zagadnienia, jakie zamojscy terytorialsi ćwiczyli podczas letniej edycji zgrupowania poligonowego. Tradycyjnie dużo czasu poświęcono również na treningi strzeleckie – indywidualne, sytuacyjne i specjalistyczne.

W ramach taktyki i działań niekonwencjonalnych żołnierze 253 kompanii lekkiej piechoty mieli okazję uczestniczyć w dwudniowych zajęciach na terenie kamieniołomów w m. Józefów, gdzie pod nadzorem doświadczonych instruktorów ze stowarzyszenia Roztocze Survival & Bushcraft uczyli się poruszania w trudnym terenie przy wykorzystaniu sprzętu wspinaczkowego. Zajęcia rozpoczęły się od szczegółowego przedstawienia warunków bezpieczeństwa oraz zagrożeń jakie mogą napotkać żołnierze prowadząc działanie w terenie górskim. Następnym krokiem było przypomnienie wiedzy dotyczącej wiązania węzłów niezbędnych do budowania stanowisk, bezpiecznej ewakuacji rannego w specyficznym terenie, technik zjazdowych oraz metod asekuracji.

Prawidłowe założenie uprzęży, posługiwanie się podstawowym sprzętem wspinaczkowym, czy zrobienie bezpiecznego węzła to umiejętności, które żołnierze lekkiej piechoty z powodzeniem mogą wykorzystywać do pokonywania przeszkód terenowych, jak również w transporcie. Znajomość technik linowych pozwala na szybsze i sprawniejsze pokonywanie trudnych terenów, co może dać przewagę nad przeciwnikiem, podczas prowadzenia różnego rodzaju działań taktycznych. Ponadto umiejętności te mogą okazać się niezbędne podczas prowadzenia akcji ratunkowych np. asekuracji lub ewakuacji osób poszkodowanych z terenów i miejsc trudnodostępnych.

Jeśli interesujesz się wojskiem, chcesz uczestniczyć w ciekawych szkoleniach, a bezpieczeństwo lokalnej społeczność nie jest ci obojętne to spróbuj swoich sił w szeregach 2 Lubelskiej Brygady OT. Są jeszcze wolne terminy na szkolenia w ramach „Wakacji z WOT” – szkolenia podstawowe dla osób, które nigdy nie były w wojsku: 9-24 sierpnia i 14-29 września oraz szkolenie wyrównawcze dla rezerwistów w dniach 14-21 września.

Wnioski o powołanie do służby należy składać w Wojskowym Centrum Rekrutacji. Można także skorzystać z pomocy rekruterów – kontakty dostępne są na stronie internetowej https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl. Więcej informacji na temat rekrutacji i służby w WOT można uzyskać na stronie internetowej https://terytorialsi.wp.mil.pl/oraz na bezpłatnej infolinii 800-696-077.

kpt. MARTA GABOREK

OFICER PRASOWY

2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top