Gen. Tadeusz Rozwadowski. Wódz, który umiał zwyciężać i ponosić klęski

Dziś mija 93. rocznica śmierci gen. Tadeusza Rozwadowskiego, jednego z najwybitniejszych dowódców przedwojennej Polski, głównego stratega „Cudu nad Wisłą”, obrońcy oblężonego Lwowa, wykazującego się niezwykłym poświęceniem i niezłomnością. Skonfliktowany z Piłsudskim i jego środowiskiem, uwięziony, zmarł przedwcześnie w niewyjaśnionych do końca okolicznościach.
Po wojnie polsko-bolszewickiej ten wykształcony w Wiedniu żołnierz, były generał armii austro-węgierskiej i bohater konfliktu polsko-ukraińskiego, nie szukał wyeksponowania ani zaszczytów. Zreformował kawalerię, a jako dalekowzroczny dowódca dążył do rozwoju formacji pancernych, samochodowych i lotnictwa. Stał na stanowisku, że są one przyszłością działań wojennych.
Konflikt z piłsudczykami doprowadził do opowiedzenia się w maju 1926 roku po stronie obozu rządowego. Po zakończeniu walk gen. Rozwadowski, wraz z trzema innymi generałami, został internowany. Początkowo przetrzymywany w Warszawie, później został przewieziony do Wilna.
Gen. Tadeusz Rozwadowski zmarł 18 października 1928 roku w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Obecne miejsce pochówku nie jest jednak znane. Do potajemnego przeniesienia szczątków generała mogło dojść przypuszczalnie w latach 70. XX wieku.
źródło: IPN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top