BEŁŻEC Obchody 75. rocznicy „Akcji Reinhardt”

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Państwowe Muzeum na Majdanku 17 marca zapraszają na uroczystości upamiętniające 75. rocznicę pierwszych masowych deportacji Żydów do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu, które stanowiły początek „Aktion Reinhardt”.
Upamiętnienie rozpocznie się o godzinie 12.00 w Muzeum-Miejscu Pamięci w Bełżcu.
Program uroczystości zakłada oficjalne wystąpienia przedstawicieli władz państwowych. Głos zabierze m.in. wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. Swoim świadectwem podzieli się z zebranymi Lila Lam-Nowakowska – ocalała z getta w Stanisławowie. Następnie odmówione zostaną modlitwy, które poprowadzą naczelny rabin Polski Michael Schudrich, arcybiskup lubelski i chełmski Abel, biskup zamojsko-lubaczowski Marian Rojek, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski oraz biskup diecezji warszawskiej kościoła ewangelicko-augsburskiego Jan Cieślar.
Na zakończenie uczestnicy upamiętnienia, wśród nich młodzież ze szkół z Lublina, Bełżca i Tomaszowa Lubelskiego, przejdą do Niszy Ohel, gdzie zostaną złożone kwiaty oraz zapalone znicze.
Obchody w Bełżcu poprzedzi otwarcie wystawy plenerowej „Dzielnice zagłady”, która prezentowana będzie od 16 marca na Starym Mieście w Lublinie. Ekspozycja dokumentuje prześladowanie i eksterminację Żydów, którzy w związku z likwidacją lubelskiego getta na Podzamczu masowo deportowani byli do obozu zagłady w Bełżcu.  Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie prezentacja katalogu ekspozycji w Trybunale Koronnym o godzinie 16.30.
Niemiecki obóz zagłady w Bełżcu funkcjonował od marca do grudnia 1942 roku. W tym czasie zamordowano w nim około 450 tysięcy osób, przede wszystkim polskich Żydów, ale także obywateli żydowskich z Niemiec, Austrii, Czech i Słowacji. 17 marca 1942 roku do obozu zagłady w Bełżcu przybyły pierwsze transporty Żydów deportowanych z getta w Lublinie i Lwowa. Data ta stanowi początek „Aktion Reinhardt”, czyli operacji mającej na celu deportację, zagładę i grabież mienia Żydów w Generalnym Gubernatorstwie.

więcej:
mat. prasowy/fot. MagMa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top