Będzie zmiana nazwy Państwowego Muzeum na Majdanku

Jest projekt ustawy o zmianie ustawy o upamiętnieniu męczeństwa Narodu Polskiego i innych Narodów na Majdanku. Zgodnie z dokumentem nazwa Państwowego Muzeum na Majdanku ma być doprecyzowana o informację, że jest to były niemiecki obóz koncentracyjny. To odpowiedź Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka.

Propozycję ministerstwa uważam za znakomitą. Chodziło właśnie o to, żeby doprecyzować nazwę muzeum, że jest ono poświęcone byłemu niemieckiemu obozowi koncentracyjnemu i zagłady. Tak też była moja propozycja zawarta w piśmie do pana ministra. Jestem wdzięczny za przychylność i zrozumienie dla całej sprawy, zgłaszanej przez kombatantów, byłych więźniów Majdanka i środowiska niepodległościowego – mówi wojewoda Czarnek, który przedstawiał całą sprawę we wtorkowym programie Adriana Stankowskiego „Republika po południu” w TV Republika.

Link do programu TV Republika https://www.youtube.com/watch?v=wxHZF92kYug

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, zamieszczonym w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, planowana zmiana ustawy z dnia 2 lipca 1947 r. o upamiętnieniu męczeństwa Narodu Polskiego i innych Narodów na Majdanku (Dz. U. poz. 266) dotycząca nazwy muzeum utworzonego na podstawie art. 3 ust. 1 tej ustawy, tj. Państwowego Muzeum na Majdanku, ma na celu dobitne podkreślenie charakteru i genezy miejsca po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady „KL Lublin”. Potrzeba wprowadzenia zmian w ww. ustawie jest reakcją na zmieniony kontekst społeczny – w tym międzynarodowy – w jakim Państwowe Muzeum na Majdanku działa po 71 latach od jego utworzenia. W 1947 roku żywa pamięć o niemieckim terrorze w latach okupacji Polski przez III Rzeszę, w tym pamięć i świadectwo ocalałych więźniów niemieckiego obozu – KL Lublin (wcześniej KGL Lublin), nie wymagała dookreślania przez nazwę muzeum tego kim byli twórcy i realizatorzy zbrodni w nim popełnionych. Realia XXI wieku, w tym upowszechnianie w światowych środkach przekazu fałszywych kodów pamięci dotyczących obozów koncentracyjnych i zagłady – przypisywanie ich utworzenia Polsce i Polakom, wymaga utrwalenia prawdy historycznej w nazwie Państwowego Muzeum na Majdanku.

Ponadto wprowadzenie zmian w ww. ustawie wynika również z konieczności zapewnienia spójności z wprowadzonymi ustawą z dnia 29 kwietnia 2016 r. o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 749) zmianami, polegającymi m.in. na zniesieniu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, utworzonej w 1947 r. jako Rada Ochrony Pomników Męczeństwa, która zgodnie z art. 4 ww. ustawy z dnia 2 lipca 1947 r. o upamiętnieniu męczeństwa Narodu Polskiego i innych Narodów na Majdanku jest wskazana jako organ opiniodawczy i doradczy w zakresie działalności Państwowego Muzeum na Majdanku.

W projekcie przewiduje się wprowadzenie następujących zmian ustawy z dnia 2 lipca 1947 r. o upamiętnieniu męczeństwa Narodu Polskiego i innych Narodów na Majdanku:
1) nadanie nowego brzmienia w art. 3 ust. 1 przez zastąpienie nazwy wymienionego obecnie w tym przepisie muzeum, tj. Państwowego Muzeum na Majdanku na „Państwowe Muzeum na Majdanku. Miejsce Pamięci w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady (1941-1944)”;
2) uchylenie art. 4.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to II kwartał 2018 r.

Źródło: www.lublin.uw.gov.p

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top