Zakaz wydawania prasy nie tylko dla gmin? Fundacja chce rozszerzyć ograniczenia

Helsińska Fundacja Praw Człowieka popiera projekt ustawy, wprowadzającej zakaz wydawania prasy przez samorządy. Zwróciła jednak uwagę, że ograniczenia powinny zostać rozszerzone również o m.in. o spółki komunalne i przedsiębiorstwa państwowe.

 

  • Helsińska Fundacja Praw Człowieka wnosi o zmiany w projekcie ustawy zakazującej wydawania prasy przez samorządy.
  • Fundacja twierdzi, że zakaz powinien zostać rozszerzony m.in. o spółki komunalne i zakłady budżetowej jednostek samorządu terytorialnego.
  • Projekt ustawy trafił do Sejmu w październiku 2018 r. Na razie nie doczekał się skierowania do dalszych prac, ale pojawiają się kolejne opinie w jego sprawie.

W październiku 2018 r. członkowie klubu poselskiego Kukiz’15 wnieśli do Sejmu projekt ustawy zakazującej samorządom wydawania prasy. Proponowane przepisy wciąż nie doczekały się skierowania do dalszych prac, jednak wciąż pojawiają się nowe opinie w ich sprawie. Do pomysłu odniosła się także Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która nie tylko popiera nowelizację przepisów, ale także proponuje jej rozszerzenie.

Zdaniem fundacji – poza ograniczeniami dla samych jednostek samorządu terytorialnego – należy z katalogu wydawców prasy wykreślić także organy i przedsiębiorstwa państwowe. Ponadto, zaleca się rozszerzenie zakazu na jednostki budżetowe samorządów oraz spółki z udziałem gmin, powiatów i województw.

Sam pomysł zakazu wydawania prasy przez samorządy, został przez HFPC oceniony jednoznacznie jako pozytywny.

– Praktyka taka budzi wątpliwości z punktu widzenia zgodności z szeregiem konstytucyjnych wartości, w tym z gwarancjami wolności słowa i obywatelskim prawem do informacji, a przez to wymaga stosownych zmian w prawie – mówi Dominika Bychawska-Siniarska, członek zarządu HFPC.

To nie pierwszy głos popierający zmiany w przepisach, które wyeliminowałyby z rynku prasę wydawaną przez samorządy. Kilkukrotnie głos w tej sprawie zabierał m.in. Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. Zwracał się już w tej sprawie kilkukrotnie m.in. do wicepremiera Piotra Glińskiego.

– Uzurpowanie przez biuletyny samorządowe roli gazet wiąże się niejednokrotnie z utrudnianiem dostępu do informacji dziennikarzom prasy prywatnej, co jest podważeniem fundamentalnej zasady wolności słowa i prawa dostępu obywateli do informacji publicznej – napisał Bodnar w jednym ze swoich wystąpień.

Z drugiej strony, pojawiają się jednak opinie, że zakaz wydawania prasy przez samorządy, utrudni dostęp do informacji mieszkańcom tych gmin, gdzie prasa lokalna nie miałaby szans na to, żeby się utrzymać.

– W wielu gminach samorządowa gazeta jest jedyną gazetą. Pojawiają się co prawda argumenty, że prywatne tytuły nie pojawiają się ze względu na nieuczciwą konkurencję (wydawana przez samorząd gazeta jest za darmo), ale to nie jest prawda. Po prostu w wielu małych gminach nie ma szans, by rynkowo utrzymała się jakakolwiek gazeta. […] Jeżeli chcemy zatem kształtować jakiekolwiek postawy obywatelskie, to musimy to zrobić trochę na siłę. I to jest mój argument za prasą samorządową – powiedziała w rozmowie z Portal Samorzadowy.pl dr hab. Patrycja Szostok-Nowacka z Uniwersytetu Śląskiego.

źródło: www.portalsamorzadowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top