Województwo lubelskie ma już swoją sieć szpitali

Na terenie województwa lubelskiego w sieci szpitali znalazło się 37 placówek. W każdym powiecie w sieci jest co najmniej jeden szpital, który będzie zapewniał dostęp pacjentów do leczenia.

Na pierwszym poziomie, obejmującym placówki o podstawowym znaczeniu, w szczególności szpitale powiatowe, znalazło się 18 placówek. W sieci szpitali w województwie lubelskim uwzględniono także 4 szpitale drugiego stopnia czyli specjalistyczne, natomiast pozostałe placówki zaliczone zostały do trzeciego poziomu i są to szpitale wojewódzkie, ponadregionalne i ogólnopolskie.

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, dyrektor Lubelskiego Wojewódzkiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Karol Tarkowski oraz doradca ministra zdrowia Jakub Banaszak wzięli udział w konferencji prasowej, podczas której rozmawiano o zmianach wynikających z reformy zdrowia a także została przedstawiona lista placówek, które znalazły się w sieci szpitali na terenie województwa lubelskiego.

Ideą sieci szpitali nie jest kwestia zmiany sposobu finansowania tych szpitali ani wprowadzenia wyłącznie stabilnego i ciągłego finansowania najważniejszych szpitali dla funkcjonowania opieki zdrowotnej Polaków. U podstaw tej ustawy jest przede wszystkim pacjent, który zasługuje na pełną, kompleksową opiekę medyczną i właśnie po to wprowadzana jest sieć szpitali – zaznaczył rozpoczynając konferencję wojewoda Czarnek.

Doradca ministra zdrowia podkreślił, że na sieć szpitali należy patrzeć przez pryzmat pacjentów. –  Sieć tak naprawdę jest dla nich, jest po to żeby pacjent nie był tylko bilansem w systemie, ale żeby polskie szpitale założyły sobie za cel leczenie i wyleczenie pacjentów. Chcielibyśmy żeby pacjent mógł czuć się zaopiekowany przez polski system w całości a nie otrzymywał oderwane od siebie pojedyncze świadczenia. Chcielibyśmy także żeby kolejki, które w polskim systemie zdrowia występują, ulegały zmniejszeniu. Oczywiście jest to proces czasochłonny, ale projekt sieci szpitali porządkując system ochrony zdrowia, zapewne do tego się przyczyni. – powiedział Jakub Banaszek.

W ramach reformy od 1 października zmianie ulegną miejsca świadczenia nocnej i świątecznej opieki, zgodnie z ustawą obowiązek ten spocznie na placówkach, które weszły do sieci szpitali. Przedstawiciele lubelskiego NFZ zapieniają, że sytuacja będzie monitorowana i w przypadku stwierdzenia obszarów gdzie tej opieki zabraknie lub będzie niewystarczająca zostaną ogłoszone konkursy.

– To jest postulat, który wyszedł od środowiska medycznego, ponad rok temu jedno z posiedzeń rady ds. ochrony zdrowia przy wojewodzie lubelskim było poświęcone wyłącznie zakorkowaniu szpitalnych oddziałów ratunkowych w Lublinie zwłaszcza przy ulicy Jaczewskiego czy przy ulicy Kraśnickiej. Jeden z powodów który był wskazywany to jest właśnie to że dzisiaj są odseparowane nocna i świąteczna opieka zdrowotna od szpitalnych oddziałów ratunkowych, a wielu spośród pacjentów którzy przybywają nocą bądź w święta na szpitalne oddziały ratunkowe nadaje się do tego aby być zbadanymi i leczonymi przez lekarzy w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. To stanowisko zostało przekazane do Ministerstwa Zdrowia i ten zapis w ustawie jest jednym z efektów współpracy pomiędzy ministerstwem a środowiskami medycznymi – zaznaczył wojewoda Przemysław Czarnek.

***

Szczegółowy wykaz świadczeniodawców zakwalifikowanych do poszczególnych poziomów systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ) na terenie województwa lubelskiego znajduję się pod następującym adresem – http://www.nfz-lublin.pl/komunikat/3200

Źródło: LUW

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top