Wojewoda ws. konfliktu w ZS w Lubyczy Królewskiej

– Planowane zwolnienia nauczycieli w Zespole Szkół w Lubyczy Królewskiej nie mają żadnego związku z wprowadzaną przez rząd reformą oświaty. Reforma przebiega zgodnie z planem, a zmiany w sieci szkół nie są bezpośrednią przyczyną braku etatów do obsadzenia. Brak etatów ma swoje podłoże w postępującym od kilku lat niżu demograficznym, nie zaś we wprowadzanych od 1 września 2017 roku zmianach – przekonywał, podczas spotkania z nauczycielami i władzami samorządu, wojewoda lubelski profesor Przemysław Czarnek.

Konflikt w placówce trwa od 2015 r. i ma kilka płaszczyzn. Jedną z przyczyn złej sytuacji w oświacie w Lubyczy Królewskiej jest, zdaniem wojewody, niezgodne z prawem powołanie dyrektor Zespołu Szkół w tej miejscowości. W sprawie prowadzone było w 2016 r. postępowanie nadzorcze, którego skutkiem było wydanie rozstrzygnięć stwierdzających nieważność zarządzeń wójta dot. zatwierdzenia konkursu na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół oraz powierzenie tego stanowiska.

Obecnie 13 czerwca 2017 r. wszczęte zostało kolejne postępowanie nadzorcze. Jego przedmiotem jest stwierdzenie nieważności zarządzeń burmistrza Lubyczy Królewskiej z dnia 28 kwietnia 2017 r., w sprawie zatwierdzenia konkursu na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół w Lubyczy Królewskiej oraz powierzenia stanowiska dyrektora Zespołu Szkół w Lubyczy Królewskiej. W ocenie organu nadzoru, zarządzenia te są sprzeczne z prawem, zarówno z tego powodu, że ich przedmiotem jest zatwierdzenie wadliwie przeprowadzonego postępowania konkursowego oraz powierzenie stanowiska dyrektora Zespołu Szkół w Lubyczy Królewskiej osobie wyłonionej w tym postępowaniu. Według służb prawnych wojewody, osoba ta nie posiadała wymaganych kwalifikacji w dacie przeprowadzonego postępowania konkursowego. Zwrócono także uwagę, że na to stanowisko był ogłoszony i przeprowadzony kolejny konkurs, którego unieważnienie wiąże się w świetle obowiązujących przepisów prawa z koniecznością ponownego przeprowadzenia postępowania konkursowego.

W ramach nadzoru pedagogicznego w placówce podejmowane były kontrole dot. m.in. zgodności zatrudnienia nauczycieli oraz przydziału czynności zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami. W tej sprawie lubelski kurator oświaty wydał stosowne zalecenia. Do kuratorium w marcu i kwietniu br., zgłaszane były przez związki zawodowe i samych nauczycieli zastrzeżenia związane z niewłaściwym traktowaniem pracowników szkoły. Sprawę badała Państwowa Inspekcja Pracy.

Wizyta w Lubyczy Królewskiej miała na celu, przede wszystkim wyjaśnienie społeczności szkoły sytuacji formalno-prawnej oraz podstawowych informacji związanych w reformą oświaty.

Źródło: www.lublin.uw.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top