Wojewoda Czarnek: Rządowe 334 mln zł dla lubelskich rolników

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek informuje, że rolnicy z woj. lubelskiego otrzymali w ostatnim czasie olbrzymie wsparcie od rządu. Według danych zgromadzonych przez wicewojewodę Roberta Gmitruczuka tylko z tytułu zaliczek na poczet płatności bezpośrednich Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa  wypłaciła ponad 81 tys. rolników z Lubelskiego kwotę 267 mln zł. Dodatkowo, w ramach wsparcia dla obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania, rolnikom wypłacono 14 mln zł (dane według stanu na dzień 26.10.2018 r.).

Bez wsparcia nie zostali też rolnicy poszkodowani przez tegoroczną suszę. Z danych na dzień 25.10.2018 r. wynika, że Lubelski Oddział Regionalny ARiMR przyznał pomoc finansową dla gospodarstw rolnych z tytułu suszy w wysokości 22 082 760 zł. To dopiero początek, bo z dwudziestu powiatów naszego województwa do Agencji wpłynęło 15 422 wnioski na łączną kwotę pomocy w wysokości 49 672 721 zł.

Są też dobre informacje dla tych, którzy złożyli wnioski w swoich gminach o zwrot akcyzy za olej napędowy. W miniony czwartek, 25.10., wojewoda lubelski wypłacił ponad 31,3 mln zł dla wszystkich 213 gmin z woj. lubelskiego na zwrot części podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej przez producentów rolnych oraz na pokrycie kosztów postępowania w sprawie jego zwrotu, poniesionych w tym zakresie przez gminy woj. lubelskiego.

To oznacza, że wójtowie mogą bez przeszkód wypłacać te środki rolnikom. Chodzi o wnioski złożone w drugim terminie płatniczym 2018 r. Łącznie, biorąc pod uwagę również pierwszy termin płatniczy, w bieżącym roku rząd przeznaczył na ten cel kwotę 87 mln zł.

źródło: www.lublin.uw.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top