Władze Gminy Garbów nie zapewniły transmisji z obrad nowej Rady Gminy. Wszystkie sąsiednie gminy mają transmisję

W dniu dzisiejszym odbyła się pierwsza sesja Rady Gminy Garbów, na której radni mieli wybierać przewodniczącego rady gminy oraz przewodniczących i członków poszczególnych komisji. Niestety, choć znowelizowana ustawa o samorządzie gminnym nakłada obowiązek transmisji obrad, lokalne władze nie zrealizowały tego wymogu.

Wszystkie sąsiednie gminy filmują

Zadzwoniliśmy do sześciu okolicznych gmin (Abramów, Jastków, Kamionka, Kurów, Markuszów, Nałęczów). We wszystkich „problem” rozwiązano. W części z nich pierwsza sesja nowej kadencji już się odbyła.  Była transmitowana np. w Kurowie, w innych gminach osoby odpowiedzialne poinformowały nas, że transmisje będą przeprowadzane i przygotowania są już poczynione. Jedne z gmin dokonały w tym celu jednorazowego zakupu sprzętu, inne zleciły filmowanie i transmisję pierwszej sesji firmom zewnętrznym.

Kolejny przejaw lekceważenia mieszkańców i blokowania rozwoju życia obywatelskiego Garbowszczyzny

Z punktu widzenia mieszkańców niespełnienie ustawowego obowiązku może być odbierane jako kolejny przejaw lekceważenia lokalnej społeczności przez władzę – lekceważenia mieszkańców, ale również lekceważenia nowej rady gminy. Mamy tu do czynienia z kolejnym przypadkiem ewidentnego łamania obowiązującego prawa przez wójta gminy Garbów. Ustawa została przegłosowana już na początku roku 2018 więc urzędy miały wystarczająco dużo czasu, aby przygotować się przygotować do zapewnienia transmisji. W czasach, gdy nadawać na żywo można za pomocą przeciętnego smartfona, który nosi się w kieszeni, dla dziesięciotysięcznej gminy zrobienie wymaganej prawem transmisji nie powinno stanowić problemu „nie do przejścia”.

Wiele osób chciałoby zobaczyć nowych radnych

Z pewnością wielu wyborców chciałoby zobaczyć nowo wybraną radę – wiadomo, że jest sporo nowych radnych, na których wiele osób bardzo liczy. Niestety przez postawę rządzących nie było to dzisiaj możliwe. Z tego typu przejawami obstrukcji antyobywatelskiej ze strony obecnych władz gminy mieliśmy do czynienia już wcześniej – choćby przy okazji odrzuconej przez radnych wójta Firleja uchwały dotyczącej jawnego rejestru umów i faktur. Teraz jest właściwy czas i rzekłbym czas najwyższy, aby do tego tematu powrócić.

Nie uszanowano nowej rady gminy. Garbowski samorząd potrzebuje reformy i natychmiastowych działań naprawczych

Niedawno świętowane 100. lat Niepodległości Polski oraz dzisiejszy uroczysty dzień inauguracji nowej kadencji rady zmusza do tego, aby to jasno powiedzieć: Garbowski samorząd potrzebuje natychmiastowej naprawy. Nie możemy zmarnować kolejnych pięciu lat. To oczywiste, że dla obecnych władz realny rozwój życia obywatelskiego nie jest korzystny. To, że mimo tak małej kreatywności i dynamiki działania, obecna ekipa nadal utrzymuje się przy władzy, jest właśnie owocem wieloletnich zaniedbań na polu rozwoju życia obywatelskiego. Zatrutym owocem tej urzędowej obstrukcji jest stan nieświadomości dużej części elektoratu, który idzie potem do wyborów bez wystarczającej ilości wiedzy na temat tego, co się dzieje w gminie. Dzięki wysiłkom środowisk niezależnych w ostatnich latach widać pewien postęp w tej materii. Niestety nadal potrzebna jest intensywna edukacja samorządowa nawet w tych całkiem podstawowych sprawach.

Czy dzisiejsze „uroczyste” złamanie przez wójta ustawy o samorządzie gminnym przez niezapewnienie mieszkańcom transmisji z obrad rady gminy jest zapowiedzią dalszego niszczenia naturalnej witalności lokalnego samorządu? Odpowiedź prawdopodobnie poznamy w następnych miesiącach i latach. W imieniu środowiska dobrej zmiany zapewniam, że na pewno nie będziemy stali bezczynnie i patrzyli jak łamane jest prawo i zaniedbywane są kolejne ścieżki rozwoju naszej społeczności.

źródło: naszgarbow.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top