Komentarze do: “V Orszak Trzech Króli w Zamościu

 1. Antyklerykał

  Ten orszak bardzo przypomina mi świętowanie pewnego mitu w starożytnym Rzymie, a mianowicie pochód ku czci tzw. gęsi kapitolińskich https://www.imperiumromanum.edu.pl/religia/swieta-rzymskie/supplicia-canum/

  Trzech Króli, którzy w Biblii są magami, mędrcami jest też takim ludowym świętem odnoszacym się do czegoś mitycznego. Każdy moze świętować co chce, ale żeby z tego robić wydarzenie religijne? No nie wiem. Co więcej, władze się angażują, a nie mieszanie porządków jest już we wspomnianej Biblii, która podobno jest podstawą religii katolickiej. Otóż w tej Biblii znajdziemy słowa Króla Polski Jezusa, który nakazuje oddać Cezarowi co cesarskie i Bogu co boskie. Ja rozumiem, że to jest deklaracja rozdziału religii od władzy świeckiej. To dlaczego władza i Kościół ma to gdzieś? To w co lub w kogo oni wierzą?

  Reply
 2. Wiewióra

  Wiara i rozum nie pozostają w sprzeczności ale uzupełniaja sie. Przykladem tego sa Mędrcy, których dzisiaj wspominaliśmy.

  Reply
 3. Reginis

  Każdy ma prawo do swojego osądu, pod warunkiem, że nie narzuca innemu siłą jedynie słusznej interpretacji postrzegania rzeczywistości. Ja jednak pozostanę przy tym, że: „wiara czyni człowieka głupim” S.Staszic, i dalej: „Największe zło, jakie powoduje wiara, to ta bezmierna nienawiść, jaką rzuca między ludzi”. Ponadto też jest mi to bliskie: „wiara ma tylko dwa rodzaje:
  – przyjęcie czegoś za prawdę pomimo braku dowodów, czyli naiwność
  – przyjęcie czegoś za prawdę pomimo dowodów przeciwnych, czyli urojenie”. Czyli należy stwierdzić, że wiara istnieje tylko tam gdzie nie ma fizycznych dowodów. Tam gdzie one są jest wiedza. Innymi słowy: bywają tacy, co swoją wiarę traktują jako wiedzę – zostawmy ich z tymi myślami…

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top