“To jest centrum dywersji antypolskiej. Tam były pieniądze niemieckie… chcieli mieć kontrolę nad ECS”

Adresatem jego słów był wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosław Sellin, który z ramienia resortu zasiada w Radzie ECS.

Michałowski był działaczem opozycji antykomunistycznej, odznaczonym Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W sierpniu 1980 r. był jednym z inicjatorów strajku w Porcie Gdańsk. Wstąpił do NSZZ „Solidarność”, został wiceprzewodniczącym Sekcji Krajowej Żeglugi i Gospodarki Morskiej. Pomiędzy 14–19 grudnia 1981 r. współorganizował strajk w porcie. W czasie stanu wojennego został skazany i uwięziony.

– Z ECS-u zrobiono mauzoleum doradców: Mazowieckiego, Geremka, Kuronia – którym patronuje TW „Bolek” – dodał Michałowski, dodając opinię nt. dyrektora Centrum, Basila Kerskiego.

Kerski jest menadżerem kultury pochodzenia polsko-irackiego. Jest on synem lekarza Irakijczyka, absolwenta studiów medycznych w Gdańsku i matki Polki. Nazwisko Kerski przybrał zamiast nazwiska arabskiego. Mieszkał długo w Berlinie Zachodnim, a teraz mieszka zarówno w Gdańsku, jak i w niemieckiej stolicy.

– Tam były pieniądze niemieckie. Kierski był w Niemczech. Ponieważ chcieli mieć kontrolę nad ECS, to widocznie ten człowiek był tam najbardziej potrzebny – stwierdził były opozycjonista.

Europejskie Centrum Solidarności powołano na podstawie umowy z dnia 8 listopada 2007 r. w sprawie utworzenia i prowadzenia wspólnej instytucji kultury pod nazwą Europejskie Centrum Solidarności, zawartej między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwem Pomorskim, Miastem Gdańsk, Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „Solidarność” i Fundacją Centrum Solidarności.

Celem działalności Centrum jest „upowszechnienie dziedzictwa ‘Solidarności’ w Polsce i innych krajach oraz czynne uczestnictwo w budowie tożsamości europejskiej”.

za: wpolityce.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top