Terytorialsi złożyli przysięgę w Szczebrzeszynie [ VIDEO ]

W niedzielę 24 marca 2019 roku w Szczebrzeszynie na placu przed Urzędem Miasta i Gminy odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Uroczystość poprzedziła msza św. odprawiona w intencji żołnierzy w kościele pw. Św. Mikołaja w Szczebrzeszynie.

Na placu Tadeusza Kościuszki 133 żołnierzy – ochotników złożyło w niedzielę uroczystą przysięgę na sztandar 9 Pułku Piechoty Legionów AK i zasiliło szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.

W uroczystościach uczestniczyli licznie zebrani mieszkańcy Szczebrzeszyna, rodziny żołnierzy składających przysięgę, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych i parlamentu oraz Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. List skierowany do żołnierzy w imieniu Ministra Obrony Narodowej odczytała wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek.

W imieniu żołnierzy, którzy złożyli przysięgę głos zabrał zamościanin , student AWF w Białej Podlaskiej  Kamil Domański.

W programie był też pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych im. gen. Władysława Andersa w Chełmie, a także prezentacja pojazdów i wyposażenia lubelskiej brygady. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów Brygady.

2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu.

Zapis video z przysięgi w Szczebrzeszynie poniżej:

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top