Südzucker zamyka cukrownie w Strzyżowie

Od dawna w branży mówiło się o tym, że w tym roku europejski gigant zamknie 5 zakładów produkcyjnych. Teraz wiadomo już o które cukrownie chodzi. Zakłady w Niemczech i we Francji będą jeszcze pracować w tym roku i zostaną zamknięte po kampanii cukrowniczej 2019/2020. Natomiast polski zakład w Strzyżowie nie zostanie już uruchomiony w tegorocznej kampanii.

Niestety, nie udało nam się dziś porozmawiać z żadną z osób z Südzucker Polska S.A. upoważnionych do udzielania mediom informacji. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że 14. lutego koncern wysłał do wszystkich współpracujących z nim związków plantatorskich komunikat, w którym poinformował, że cukrownia w Strzyżowie nie będzie przerabiać buraków cukrowych w kampanii 2019/2020.Ma to nastąpić w ramach reorganizacji mocy przerobowych Grupy Südzucker w całej Europie. Najprawdopodobniej zobowiązania tej cukrowni, wynikające z umów plantatorskich przejmą pozostałe 4 polskie zakłady produkcyjne należące do tej spółki. Co oznacza, że buraki cukrowe będą przewożone transportem spedycyjnym na dalsze odległości.

Cukrownia w Strzyżowie (pow. Hrubieszowski, woj. lubelskie) jest najmniejszym zakładem produkcyjnym w Südzucker Polska S.A. Jej przerób dobowy wynosił w poprzednich kampaniach ok. 3 tys. ton buraków cukrowych na dobę. Dla porównania planowane do zamknięcia zakłady Grupy Südzucker we Francji przerabiają 18 i 12 tys. ton buraków na dobę.

Przypomnijmy, że na przestrzeni ostatnich lat firma przeprowadziła konsolidację 22 spółek cukrowniczych, co umożliwiło modernizację przedsiębiorstwa. Obecnie Südzucker Polska S.A. produkuje cukier w 5 cukrowniach: Cerekiew, Ropczyce, Strzelin, Świdnica i Strzyżów. Ta ostatnia – jak pisaliśmy wyżej – będzie w tym roku zamknięta.

więcej:

https://www.topagrar.pl/articles/buraki-cukrowe/sudzucker-zamyka-cukrownie-w-niemczech-francji-i-w-polsce/

Komentarze do: “Südzucker zamyka cukrownie w Strzyżowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top