Ranking: Siła kobiet w samorządzie ale NIE w Gminie Zamość

Pismo „Wspólnota” publikuje trzeci ranking dotyczący udziału kobiet we władzach samorządowych. Liczba samorządów, w których obliczony przez pismo współczynnik feminizacji wynosi ponad 50 proc., wzrosła z 276 do 315. Wbrew temu, czego można by się spodziewać, procentowo najwięcej takich jednostek jest wśród gmin wiejskich. Z kolei liczba samorządów, w których radach ani zarządach nie pojawiła się żadna kobieta, spadł do 20.

 Generalnie udział kobiet w różnych gremiach władz samorządowych, choć w dalszym ciągu znacznie niższy od 50 proc., szybko się zmienia. Najbardziej uderzająca jest zmiana odnosząca się do gmin wiejskich. Po wyborach w 1990 roku kobiet było tam niewiele ponad 9 proc., ale współcześnie ich udział przekracza 30 proc. – piszą autorzy rankingu* prof. Paweł Swianiewicz i dr Julita Łukomska.

W Gminie Zamość  współczynnik feminizacji według najnowszego rankingu wynosi 9.5 proc. czyli tyle ile wynosił na początku lat 90- tych ubiegłego wieku w gminach wiejskich. W rankingu dało to Gminie Zamość 1296 miejsce. Ogólnie rankingiem zostało objętych 1530 gmin wiejskich.

Miasto Zamość w kategorii miast na prawach powiatu znalazł się na 55 miejscu. Rankingiem objęto 66 miast.

Województwo lubelskie uplasowało się na 16 miejscu.

Łódź i Ruda Śląska w kategorii miasta na prawach powiatów, Ogrodzieniec i Dobrzany w kategorii miast, Dmosin i Górowo Iławieckie w kategorii gmin Wiejskich, Praga-Północ wśród dzielnic Warszawy oraz powiat stargardzki. To najbardziej sfeminizowane samorządy w Polsce.

Co ciekawe, w latach 90. wskaźnik feminizacji rad wiejskich był znacznie niższy niż w gminach miejskich, co można było tłumaczyć kulturowym konserwatyzmem wsi. Potwierdzeniem tego zjawiska był w 1998 i 2002 roku najwyższy udział kobiet w miastach na prawach powiatu. Potem to zjawisko zanikło. Od 2010 roku różnice między największymi i mniejszymi miastami oraz gminami wiejskimi niemal się zatarły.

więcej: www.wspolnota.org.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top