Petycja m.in. o głosowania imienne w protokołach z sesji radnych Rady Gminy Zamość

Biuro Rady Gminy Zamość w sporządzanych protokołach z sesji nie oznacza jak głosuje dany radny na sesji. Radni przyjęli, radni przegłosowali, a jak głosowali poszczególni radni, tego już niestety brakuje.  Obywatele, mieszkańcy i wyborcy mają prawo wiedzieć jak głosuje nad daną sprawą wybrany przez nich w wyborach samorządowych radny. Dlatego też złożyliśmy do  Przewodniczącego Rady Gminy, Rady Gminy Zamość oraz do Biura Rady Gminy Zamość petycję o rzetelne i szczegółowe protokołowanie sesji Rady Gminy Zamość  z każdorazowym uwzględnieniem w protokołach w jaki sposób radni głosowali na posiedzeniach, a więc imienne wskazywanie w treści protokołów jak głosował poszczególny radny: „za”, „przeciw”, czy też „wstrzymał się”

RP1_6229

Treść petycji złożonej do Przewodniczącego Rady Gminy Zamość, Radnych Rady Gminy oraz Biura Rady Gminy Zamość.

Przewodniczący Rady Gminy Zamość

Pan Józef Siemczyk

Rada Gminy Zamość [ Radni ]

Biuro Rady Gminy Zamość

22-400 Zamość

ul.Peowiaków 92

PETYCJA – o imienne głosowania na sesjach Rady Gminy Zamość

Na podstawie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. z dnia 16 lipca 1997r ., Nr 78, poz. 483 z późn. zm.), ustawy z dnia 11 lipca  2014  r. o petycjach (Dz.  U. z  2014  r., poz.  1195) i ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r., poz. 267 z późn. zm.),

składam petycję o rzetelne i szczegółowe protokołowanie posiedzeń sesji radnych Rady Gminy Zamość z każdorazowym uwzględnieniem w protokołach w jaki sposób radni głosowali na posiedzeniach, a więc imienne wskazywanie w treści protokołów jak głosował poszczególny radny: „za”, „przeciw”, czy też „wstrzymał się”.

Uzasadnienie

Pozytywne rozpatrzenie tej petycji leży w interesie publicznym.

Jawność i transparentność działania organów władzy publicznej są nierozerwalną częścią demokracji a prawo dostępu do informacji publicznej uważane jest dziś za prawo człowieka.

Dzięki moim staraniom publikowane są w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Zamość protokoły z posiedzeń sesji Rady Gminy Zamość i komisji radnych Rady Rady Gminy Zamość. Mieszkańcy mają zatem możliwość poznać jakie tematy wybrani przez nich radni podejmują, sprawdzać frekwencję radnych na sesjach i komisjach, zobaczyć jakie wnioski składają i w jakich sprawach.

Jednakże z uwagi na to, iż protokoły te w zdecydowanej większości nie zawierają dokładnego odwzorowania całości przebiegu posiedzeń (bo nie są to stenogramy „słowo w słowo”), ani nie zawierają informacji o tym, jak konkretny radny głosował (brak zaznaczenia imiennego głosowania w treści protokołów).

Trzeba podkreślić, jak bardzo istotne jest to, by mieszkańcy i wyborcy mieli prawo wiedzieć, jak wybrani przez nich radni głosują na sesjach i komisjach, jak często zgłaszają postulaty, w jakich sprawach, czy podejmują dyskusje, czy się spóźniają lub opuszczają posiedzenie przed jego zakończeniem, czy są aktywni, czy też są tylko biernymi uczestnikami posiedzeń. Radni, jako przedstawiciele mieszkańców gminy wybrani w powszechnych wyborach wypełniają mandat im udzielony, a to właśnie mieszkańcy i wyborcy podejmują wybór kogo obdarzyć zaufaniem do reprezentowania ich w samorządzie. Trudno jest zweryfikować kandydatury niemające politycznego stażu. W przypadku aprobaty dla czyjejś reelekcji wybór ten może, a nawet powinien być świadomy. Odzwierciedlenie pełnego a tym samym wiernego przebiegu obrad, oddawanych głosów (za/przeciw/wstrzymał się), dyskusji, wolnych głosów czy też wniosków, jest bardzo ważne.

Przed przystąpieniem do wykonywania mandatu radni składają ślubowanie:
„Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców.”

Ślubując rzetelne sprawowanie swoich obowiązków radny zobowiązuje się tym samym do aktywnego oraz sumiennego działania, przede wszystkim w samych obradach rady i komisji, ale również i poza nią.

Radny powinien za każdym razem szczegółowo uzasadniać wszystkie podejmowane decyzje i przedstawiać motywy, które były ich podstawą. Działania radnego powinny być na tyle skonkretyzowane, aby mógł być z nich rozliczany. Powinien działać w sposób jawny, publicznie przedstawiać swoje plany i zawsze być gotowym ponieść konsekwencje swoich działań.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że za udział w posiedzeniach rady i komisji Radnym w Gminie Zamość przyznawane są diety m.in. z podatków mieszkańców gminy.

Można zatem powiedzieć, że mieszkańcy (wyborcy) są wobec powyższego niejako pracodawcami radnych, a radni ich pracownikami.

Nie każdy zainteresowany może wziąć udział w posiedzeniach rady i komisji, terminy często pokrywają się z innymi ważnymi wydarzeniami czy też obowiązkami zawodowymi. Zainteresowani mieszkańcy, w tym także ci, którym zmianowy system zatrudnienia uniemożliwia obecność podczas obrad czy też – z analogicznych przyczyn – rolnicy, również będą mogli zapoznać się z pełnym protokołem posiedzeń rady i w czasie dla nich dogodnym. Brak systemu elektronicznego głosowania uniemożliwia mieszkańcom zapoznanie się ze sposobem głosowania ich przedstawicieli na sesjach i komisjach. Wprowadzenie szczegółowego zapisu w protokołach z komisji, w tym to jak dany radny głosował (imiennie), będzie stanowiło dodatkową dbałość o przejrzystość działania wybranych radnych. W samorządzie nie ma spraw ważnych i nieważnych – wszystkie decyzje bezpośrednio lub pośrednio dotyczą mieszkańców. Umożliwienie wglądu w proces legislacyjny dla mieszkańców byłoby też świetnym przykładem pozytywnej polityki

informacyjnej Rady Gminy Zamość, a w dłuższym okresie wpłynęłoby na wizerunek otwartości i jawności całej Rady. Wiedza na temat działalności konkretnych radnych jest bardzo istotna, ponieważ radni reprezentują swoich wyborców i to przez nich (radnych), mieszkańcom najłatwiej jest włączać się w procesy stanowienia prawa miejscowego i w realny sposób wpływać na to, co dzieje się wokół nich. Dlatego tak ważne jest, aby każdy zainteresowany miał możliwość zapoznać się z przebiegiem pracy swoich radnych. Warto zwrócić uwagę na to, że działania takie służą również samym politykom lokalnym, gdyż uświadamiają im bieżące potrzeby społeczne i pozwalają im je zaspokoić w możliwie najlepszy sposób. To z kolei sprawia, iż zyskują oni aprobatę mieszkańców, która wszakże jest źródłem legitymacji działania każdego polityka.

Składając petycję, postuluję, by wprowadzić w każdym protokole z posiedzeń Rady Gminy Zamość zapisywanie imiennego głosowania nad każdą ze spraw poddaną pod głosowanie.

Dzięki temu przed następnymi wyborami samorządowymi wyborcy będą mogli sprawdzić jakie decyzje podejmował dany radny (głosował ”za”, „przeciw”, albo „wstrzymywał się”), to mieszkańcy będą mieć możliwość zdecydowania czy wciąż będą głosować na tego radnego, czy też zdecydują się na kogoś innego.

W związku z tym, że w protokołach wciąż są braki m.in. na temat tego jak dany radny głosował (imiennie), niniejsza petycja o wprowadzenie dokładnego protokołowania posiedzeń Rady Gminy Zamość jest konieczna i uzasadniona.

Proszę o poinformowanie mnie o sposobie załatwienia mojej petycji zgodnie z przepisami obowiązującego prawa.

Jednocześnie, na podstawie art. 4 ust. 3 ustawy o petycjach, wyrażam zgodę na upublicznienie moich danych osobowych ujętych w nagłówku petycji.

Przypominam, że ustawa o petycjach, która weszła w życie z dniem 6 września 2015 r. nakłada obowiązek publikacji treści niniejszej petycji na stronach internetowych organu, do którego wpłynęła (art. 8 u.o.p.), cyt.:

„Art. 8. 1. Na stronie internetowej podmiotu rozpatrującego petycję lub urzędu go obsługującego niezwłocznie zamieszcza się informację zawierającą odwzorowanie cyfrowe (skan) petycji, datę jej złożenia oraz – w przypadku wyrażenia zgody, o której mowa w art. 4 ust. 3 – imię i nazwisko albo nazwę podmiotu wnoszącego petycję lub podmiotu, w interesie którego petycja jest składana.
2. Informacja, o której mowa w ust. 1, jest niezwłocznie aktualizowana o dane dotyczące przebiegu postępowania, w szczególności dotyczące zasięganych opinii, przewidywanego terminu oraz sposobu załatwienia petycji.
Art. 10. 1. Petycja powinna być rozpatrzona bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia jej złożenia.
(…)
Art. 13. 1. Podmiot rozpatrujący petycję zawiadamia podmiot wnoszący petycję o sposobie jej załatwienia wraz z uzasadnieniem w formie pisemnej albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej.”

Z poważaniem

Ryszard Puchacz

Podstawową różnicą pomiędzy głosowaniem jawnym i imiennym jest to, że wyniki głosowania jawnego imiennego zostają udokumentowane w protokole sesji poprzez odnotowanie imienia i nazwiska każdego radnego oraz sposobu, w jaki głosował, tj. czy był “za”, czy “przeciw” przyjęciu uchwały, czy też wstrzymał się od głosowania. Przy zwykłym głosowaniu jawnym w protokole z sesji odnotowuje się jedynie łączną liczbę głosów oddanych “za”, “przeciw” oraz “wstrzymujących się” przy podjęciu uchwały.

Obecnie głosowanie w Radzie Gminy Zamość odbywa się tradycyjnie, poprzez podniesienie ręki. O tym jak głosują radni wiedzą tylko ci, którzy siedzą na sali sesyjnej. Jedynym sposobem uzyskania wiedzy o tym jak głosował radny jest udział zainteresowanych osób w sesji i śledzenie jej przebiegu. Niestety większość mieszkańców Gminy Zamość w godzinach odbywania się posiedzeń sesji  po prostu pracuje.

Dlaczego radni nie chcą, żeby mieszkańcy wiedzieli jak oni głosują? Jeśli opowiadają się np. za podwyżką ceny wody czy podatków,bo uważają, że jest ona konieczna, to chyba nie ma się czego wstydzić i można to wyborcom wyjaśnić.

Kiedy planuje się wielomilionowe inwestycje, mieszkańcy maja prawo wiedzieć kto głosował „za”, a kto „przeciw”. Osoba, która zostaje radnym powinna zdawać sobie sprawę z tego, iż społeczeństwo będzie ją rozliczało z podejmowanych decyzji. Jeżeli wyborca będzie chciał zagłosować na pana „X”, to będzie mógł przynajmniej sprawdzić jak ten „X” reprezentował go przez cztery ostatnie lata. Czy radni Rady Gminy Zamość zgodzą się na imienne głosowania dowiemy się po rozpatrzeniu naszej petycji. Możliwe, że radnych sparaliżuje strach i dalej będą tkwić w przekonaniu, że wyborca najważniejszy jest co cztery lata przy urnie.

Redakcja

 

Komentarze do: “Petycja m.in. o głosowania imienne w protokołach z sesji radnych Rady Gminy Zamość

  1. Ja

    Widać, że powoli w naszej gminie budowane są początki demokracji . Demokracji zupełnie innej jaką głosi Wójt. Bardzo dobra inicjatywa z tą petycją. Będę wiedział jak głosuje na sesjach mój radny. Jeżeli ktoś się temu sprzeciwia a zwłaszcza radni to niech lepiej zrezygnują z mandatu. Trzymam kciuki za poowodzenie tej akcji. Brawo Wokół Zamościa tak trzymajcie.

    Reply
  2. Mieszkaniec Wysokiego k. Zamościa

    Głosowania mają być jawne a nie są. Nie mam czasu oglądać dwie i więcej godzin sesji . sesjiChcę sprawdzić jak głosował radny jest najprościej przeczytać protokół. A tam już nie ma jawności jest za i przeciw. A tak nie powinno być. Dlatego też popieram taką petycję jako mieszkaniec gminy , jako wyborca jako suweren.

    Reply
  3. Kalinowiak

    Czy to prawda, że na stronie gminy Skawina jest identyczn kropka w kropke treśc petycji? Mieszkańcy pytają więc kto od kogo skopiował?

    Reply
    • InfoSkawina

      @Kalinowiak

      Kazdy może kopiować od nas treść petycji ile chce razy i gdzie chce.
      Pozdrawiamy, autorzy petycji, również w Skawinie.

      Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top