Oświadczenie ws. deklaracji prezydenta Żuka i radnych PO

Nie jest prawdą stwierdzenie zawarte w artykule autorstwa Dominika Smagi, zatytułowanym „Jeden podpis, tydzień sporów” („Dziennik Wschodni. Magazyn”, 7 lipca 2017 r., s. 2-3), mówiące, że „działacze PiS nie wydali żadnego oświadczenia odnoszącego się do stwierdzenia, że pod ich rządami przyjmowani są do Polski uchodźcy z krajów muzułmańskich”.

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek zabrał głos wkrótce po konferencji prasowej radnych Platformy Obywatelskiejbroniących oświadczenia Krzysztofa Żuka i innych prezydentów miast ws. przyjmowania uchodźców. Stanowisko swoje zaprezentował na portalu społecznościowym Twitter.

Wojewoda podkreśla, że przyjmowanie na wschodniej granicy kraju małych grup uchodźców, głównie z Czeczenii, to trwająca od wielu lat codzienność służb państwowych, m.in. na terenie województwa lubelskiego. Będzie ona zapewne miała kontynuację w latach kolejnych. To zwykła realizacja prawa międzynarodowego i krajowego.

Wojewoda stwierdził także, że manipulacją ze strony radnych Platformy jest prezentowanie tych faktów w formie wielkiego odkrycia oraz łączenie z nimi sugestii, że to jest to samo, co przyjmowanie imigrantów z Afryki i krajów arabskich.

W ocenie wojewody zachowanie zwolenników Krzysztofa Żuka jest tym dziwniejsze, że życzliwa prezydentowi Lublina i Platformie „Gazeta Wyborcza” atakuje Nadbużański Oddział Straży Granicznej z pozycji wręcz przeciwnych. Przy zaangażowaniu popieranego przez Platformę Rzecznika Praw Obywatelskich gani funkcjonariuszy za stanowczość na granicy wschodniej w sprawie imigrantów. Za swoistą schizofrenię można uznać tak wewnętrznie sprzeczne stanowisko. Pogłębia ono klimat niejasności spowodowany oświadczeniem prezydenta Żuka ws. imigrantów.

Wojewoda przypomina również prezydentowi Żukowi, że Lubelski Urząd Wojewódzki codziennie przyjaźnie obsługuje wszystkich przybywających tu cudzoziemców – w zdecydowanej większości zarobkowych imigrantów z Ukrainy – i zbędna jest deklaracja samorządów o współpracy w tej mierze. Przypomina również, że za „polską politykę migracyjną” w całości odpowiada rząd i wtrącanie się samorządowców z Platformy Obywatelskiej zapewne w celu umożliwienia przybycia do Polski imigrantów islamskich z Afryki i krajów arabskich wykracza poza kompetencje samorządu i jest szkodliwe dla Polaków.

Radosław Brzózka
Rzecznik Prasowy Wojewody Lubelskiego

Źródło: www.lublin.uw.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top