Miliony dla seniorów ale NIE dla seniorów w Gminie Zamość

Blisko 250 nowych domów i klubów dla seniora może powstać w tym roku dzięki dofinansowaniu z rządowego programu „Senior+”. Pieniądze trafią też do samorządów już prowadzących tego typu placówki. W sumie na ten cel przeznaczonych zostanie 62,6 mln złotych.

Dokumenty w otwartym konkursie tegorocznej edycji programu „Senior+” można było składać do 4 stycznia. W sumie wpłynęło 706 ofert od samorządów ubiegających się o dotacje na utworzenie lub wsparcie Dziennych Domów i Klubów dla seniorów.

Do dofinansowania w tegorocznej edycji programu rekomendowano w sumie 664 oferty.

 • 243 oferty dotyczą uruchomienia nowych domów i klubów dla seniorów, w których znaleźć ma się 5,6 tys. miejsc. Samorządy w tym przypadku wnioskują o dofinansowanie rzędu blisko 38,1 mln złotych
 • 421 ofert to wnioski o dofinansowanie bieżącej działalności istniejących już placówek, które dysponują 11 tys. miejsc. W tym przypadku dotacja ma wynieść ok. 24,5 mln złotych.

W sumie – w obu modułach programu – łączna kwota dofinansowania wynosi 62,6 mln złotych.

Wieloletni program „Senior+” jest skierowany do jednostek samorządu terytorialnego.Jego celem jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym osób starszych. W ramach programu rozbudowywana jest sieć Dziennych Domów oraz Klubów „Senior+”.

O dofinansowanie ubiegać mogą się gminy, powiaty i samorządy województw. Dotacja może być przeznaczona na utworzenie i wyposażenie Dziennych Domów i Klubów „Senior+”.

 • W pierwszym przypadku dofinansowanie może wynieść maksymalnie 300 tys. złotych
 • Na utworzenie klubów dla seniorów można dostać z kolei 150 tys. złotych dotacji

W ten sposób sfinansowane może być nawet 80 proc. całkowitego kosztu realizacji zadania.

Dofinansowana z budżetu państwa może być również bieżąca działalność istniejących już placówek. W tym przypadku dotacja nie może stanowić więcej niż 40 proc. całkowitego kosztu realizacji zadania.

 • Na utrzymanie jednego miejsca w Dziennym Domu „Senior +” można uzyskać miesięcznie nie więcej niż 300 złotych dofinansowania
 • Z kolei utrzymanie jednego miejsca w Klubie „Senior +” może być dofinansowane kwotą do 200 złotych miesięcznie

Placówki tego typu to miejsca, w których osoby starsze nie tylko mogą spędzać czas korzystając z oferty kulturalnej czy zajęć sportowych, ale również mają zapewnione posiłki oraz opiekę i pomoc w czynnościach dnia codziennego. Kluby „Senior +” działają w uproszczonej formule, żeby z programu mogły skorzystać również mniejsze gminy.

W latach 2015-2017 powstało w Polsce 240 tego typu placówek, które oferowały seniorom ponad 6,2 tys. miejsc. Natomiast tylko w ubiegłym roku było to 260 nowych domów i klubów dla seniorów. Z kolei środki na utrzymanie placówek wykorzystało 229 istniejących już placówek. Budżet programu w ubiegłym roku to 80 mln złotych. Taką samą kwotę zapisano na tegoroczną edycję programu.

źródło: www.lublin.uw.gov.pl

Komentarze do: “Miliony dla seniorów ale NIE dla seniorów w Gminie Zamość

 1. Reginis

  200 tys. zamiast na 28+ to na dom seniora, ponadto do 300 tys. dofinasowania rządowego i mamy sprawę seniorów prawie rozwiązaną i to na najwyższym poziomie, a jak za mało, to wchodzimy w spółke np. z Gminą Szczebrzeszyn, czy inną. No ale, nic się nie da w tej gminie normalnie załatwić, bo ciągle ważniejsze są pozory działania i załatwianie spraw dla swoich niż dla dobra wspólnego i dla najsłabszych…

  Reply
 2. Nn

  Uważam, że seniorom nic się już nie należy! Wszyscy podorabiani, na emeryturach i rentach. Dlaczego nie podnosi się tematu młodych mieszkańców naszego regionu, którzy zostali pozbawieni możliwości zarobkowania na miejscu i nic nie wskazuje aby miało się coś zmienić. Ba… ewidentnie również widać, że kolejne pokolenia szykowane są na Export.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top