Kryzys w Europie oczami wojewody lubelskiego (wideo)

Wojewoda lubelski dr hab. Przemysław Czarnek, prawnik i konstytucjonalista wziął udział w programie publicystycznym „Rozmowy Niedokończone” w Telewizji Trwam. Tematem rozmów była polityka polska wobec kryzysu w Unii Europejskiej. Gościem programu był także dr hab. prof. KUL, Robert Ptaszek, filozof kultury i religii.

Profesor Czarnek w kontekście kryzysu imigracyjnego w Unii Europejskiej zauważył, że ojcowie założyciele Unii Europejskiej są kandydatami na ołtarze, czyli to są ludzie, którzy Unię kształtowali w oparciu o system wartości chrześcijańskich. Jednak współcześnie Unia Europejska odwróciła się od wartości, na których została zbudowana. Wojewoda Czarnek podkreślił, że państwo, wspólnota musi iść w kierunku obrony tożsamości chrześcijańskiej, tożsamości narodowej.

– Bezpieczeństwo jest podstawowym zadaniem, które ma zrealizować państwo, tylko, że bezpieczeństwo jest wartością podstawową, ale są jeszcze wartości wyższe. Dzisiaj powiedziałby ktoś: przyjmijmy tych 1000 uchodźców czy 700 uchodźców na 700-lecie Lublina – mówili tak podczas uroczystości 15 sierpnia w Lublinie politycy. Odpowiemy na to „nie”, bo codziennie widzimy obrazki z zachodnich mediów, które pokazują, że to jest wielki błąd – powiedział wojewoda. Jednocześnie przypomniał, że tylko w tym roku przez wschodnią granicę do województwa lubelskiego trafiło ponad 1200 uchodźców narodowości czeczeńskiej.

Profesor Czarnek odniósł się do codzienności Europy Zachodniej, do nasilających się ataków terrorystycznych i wzrastającej przestępczości. To fakty marginalizowane w oczach opinii publicznej Europy Zachodniej. To rzeczywistość, wobec której nie wystarcza stwierdzenie, że jesteśmy „wstrząśnięci” tą czy inną tragedią, którego to określenia najczęściej używają unijni politycy. Potrzebne jest konkretne działanie. Wojewoda podkreślił, że rząd premier Beaty Szydło takie działania podejmuje, dba o swoich obywateli, bo to jest obowiązek państwa.

W kontekście stwierdzenia, że nie ma lepszego systemu niż, ten zbudowany na triadzie Aten – Rzymu – Jerozolimy, czyli inaczej mówiąc na greckiej filozofii, rzymskim prawie i chrześcijańskiej moralności, profesor Czarnek odparł: – Lepszego fundamentu do budowania systemów prawnych w cywilizowanych krajach niż prawo rzymskie, nie wymyślono. To jest fundament, na którym rozwijamy później to prawodawstwo i naukę prawa, która w naszym kręgu kulturowym, od wielu wieków jest dominująca. To się sprowadza do wspólnego mianownika, którym jest prawda lub chociaż dążenie do szukania tej prawdy.

– Jeśli tak nie jest, to mamy do czynienia z nielogicznymi ciągami zdarzeń i wypowiedziami, jak choćby wypowiedzi pana prezydenta Macrona, który potrafi w jednym wywiadzie dla ośmiu dzienników europejskich zaprzeczyć sam sobie. Potrafi powiedzieć, że chcemy dbać o bezpieczeństwo naszych granic razem, chcemy prowadzić wspólną politykę azylową i dbać o to, aby zabezpieczyć nasze społeczeństwa przed negatywnymi skutkami globalizmu, a następnie tych, co to robią, czyli Polaków i Węgrów, nazywa podwójnymi zdrajcami. Pytanie: gdzie jest logika w tym wszystkim? – powiedział na antenie Telewizji Trwam wojewoda Czarnek.

Cały program do obejrzenia tutaj http://tv-trwam.pl/film/rozmowy-niedokonczone-03092017

Źródło: http://www.lublin.uw.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top