Gmina Zamość na 974 miejscu według wskaźnika użłobkowania za 2016 rok

Pismo Wspólnota przedstawiło ranking użłobkowienia gmin za 2016 rok. Ranking oparty jest na wskaźniku liczby dzieci do lat 3 objętych opieką żłobkową lub przedszkolną w stosunku do całkowitej liczby dzieci w wieku od 1 do 3 lat na terenie gminy. Uwzględnione zostały dzieci w żłobkach, przedszkolach, oddziałach przedszkolnych przy szkołach podstawowych, punktach przedszkolnych i zespołach przedszkolnych w wieku 3 lata lub mniej.

Gmina Zamość znalazła się na dalekim 974 miejscu wśród gmin wiejskich ze wskaźnikiem użłobkowienia 14.22. Najlepiej w województwie lubelskim wypadła Gmina Żyrzyn, która znalazła się na miejscu 42 ze wskaźnikiem 40.120 natomiast w powiecie zamojskim dobre 69 miejsce ze wskaźnikiem 35.519 zajęła Gmina Sitno.

W Michałowicach i Józefowie pod Warszawą oraz gminie wiejskiej Branice w woj. opolskim odsetek dzieci w wieku do 3 lat objętych opieką żłobkową lub przedszkolną przekracza 70 proc. Z dużych miast wyróżniają się Opole i Koszalin. Z mniejszych – Limanowa. Na przeciwnym biegunie jest ponad 30 gmin wiejskich i dwa nieduże miasta, w których instytucjonalna opieka nad małymi dziećmi nie istnieje. Najwięcej takich białych plam jest w województwach lubelskim i warmińsko-mazurskim.

Miasto Zamość w kategorii miast na prawach powiatu w rankingu znalazł się na miejscu 20 ze wskaźnikiem użłobkowania 42.11. Lepiej natomiast wypadł Chełm zajmując 5 miejsce ze wskaźnikiem 48.86.

Nadal jest kilkaset gmin, w których nie ma ani jednego przedszkola albo choćby punktu przedszkolnego prowadzonego przez samorząd – pisze we wstępie do rankingu prof. Paweł Swianiewicz. Jednak odsetek dzieci korzystających z opieki i edukacji przedszkolnej jest dziś nieporównanie wyższy. Jeszcze w 2005 roku do przedszkola chodziło zaledwie 40 proc. czterolatków, w 2014 roku – już prawie 75 proc.

Źródło: www.wspolnota.org.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top