Czytając BIULETYN……

Trzymam w ręku BIULETYN SAMORZĄDU GMINY ZAMOŚĆ Nr12(119) Grudzień 2018. W tym roku wydanie świąteczne jest bardzo obszerne, liczy 56 stron (ubiegłoroczny grudniowy BIULETYN miał ich zaledwie 40). Będzie co czytać. Lektura na całe Święta. Większość zamieszczonych informacji można co prawda znaleźć na stronie internetowej Gminy Zamość (nawet więcej jest tam zdjęć do zobaczenia), ale w wersji drukowanej, na papierze kredowym, zupełnie inaczej się je przyjmuje. Na pierwszy rzut oka wzrok przyciągają liczne kolorowe fotografie. Na kilku z nich, jak w każdym wydaniu BIULETYNU, widzimy Pana Wójta. Z wydrukowanych na kredowym papierze zdjęć uśmiecha się On do nas jakby inaczej niż na tych w wersji elektronicznej. Chyba sympatyczniej…

Nie sposób opisać wszystkich wrażeń po choćby pobieżnej lekturze BIULETYNU, a co dopiero po wnikliwej. Wśród wielu informacji warto zauważyć relację Pana Wójta „Z prac Samorządu Gminnego” (s. 10-11), z której dowiadujemy się o nowych, wyższych opłatach za odbiór odpadów komunalnych z gospodarstw domowych. (Opłaty wzrosły o 1,50 zł, z 7 zł do 8,50 zł na 1 osobę – czyli ponad 21%). Pan Wójt informuje również, że niebawem czeka nas także podwyżka opłat za pobieraną wodę i odprowadzane ścieki. Ciekawe kiedy radni naszej gminy podwyższą swoje diety? I czy w tej sprawie, jak do tej pory, też będą głosować jednomyślnie?

Na kolejnych stronach (s. 12-13) rozmowa z Przewodniczącym Rady Gminy Zamość. Poznajemy ciekawą, utalentowaną postać z bogatą osobowością. Może to początek większego cyklu wywiadów z radnymi? Wiele osób chętnie poznałoby bliżej radnych Gminy Zamość i to z obydwu klubów.

Koniecznie trzeba odnotować informacje o oficerach Wojska Polskiego zamordowanych w Katyniu i Charkowie w 1940 roku oraz o pilotach RAF-u z czasów II Wojny Światowej. Doceniam pielęgnowanie pamięci historycznej. Z dużym zainteresowaniem przeczytałam wspomnienie o kapitanie Jakubie Wnuku pochodzącym z miejscowości, w której mieszkam.

Nie można również pominąć dużego (4 szpalty), bogato ilustrowanego (5 fotografii) artykułu o wyjątkowej choince w Gminie Zamość. Mam na myśli tradycyjną choinkę w Regionalnej Izbie Pamięci w Wysokiem (s.34-35). W ubiegłym roku panie z KGW również podobnie przystroiły choinkę w Izbie (odsyłam do BIULETYNU z grudnia 2017 na s.16). Choinka jakby taka sama, a jednak inna. Jak podaje Pani Kustosz w tym roku szydełkowe dekoracje zostały wzbogacone złotymi kokardkami (można je podziwiać na zdjęciach na s.35). Nowym elementem świątecznej dekoracji jest również ustawiona obok najbardziej znanej w gminie choinki szopka bożonarodzeniowa. Ludowe figurki w drewnie wykonał uznany i nagradzany rzeźbiarz z okolic Hrubieszowa. Aż chciałoby się w takiej uroczej, świątecznej scenerii spotkać na wspólne kolędowanie. Czy Panie z KGW zaproszą mieszkańców do „swojej” Izby?

Doceniam także inicjatywę Aktywnych Kobiet z Tradycją, które przygotowały warsztaty masarstwa domowego dla mieszkańców Gminy Zamość. Czytamy o tym na s.35. Szkoda tylko, że mieszkańców naszej gminy reprezentowały jedynie panie ze Stowarzyszenia „Wysokie nad Łabuńką”. Może stało się tak dlatego, że warsztaty odbywały się w poniedziałek i rozpoczynały się o godzinie 13. W tym czasie większość mieszkańców jest w pracy… Przygotowane przez panie wędliny na zdjęciu wyglądają apetycznie. Aż chce się skosztować. A jak wnioskuję z fotorelacji na stronie internetowej gminy panie przygotowały pokaźną ilość różnych wyrobów. Pewnie musiały się później poświęcić by w kilka obecnych

na warsztatach osób spałaszować taką górę mięsiwa by się nie zmarnowało. Chętnie sama skorzystałabym z wiedzy i doświadczenia kulinarnych mistrzyń, poznała receptury i tajniki sztuki masarskiej. O degustacji nawet nie myślę. O ile naprawdę ta inicjatywa skierowana była do szerszego grona mieszkańców…

To tak na gorąco garść spostrzeżeń po jakże zajmującej lekturze BIULETYNU wydawanego za nasze, gminne pieniądze. Bardzo zaintrygował mnie jeszcze jeden z artykułów, ale to potencjalny temat na kolejny tekst.

Pozdrawiam serdecznie

Renata Tywoniuk-Kwoka

fot: Biuletyn Samorządu Gminy Zamość

 

 

Komentarze do: “Czytając BIULETYN……

  1. Reginis

    Dziękuję za ten artykuł. Czas na merytoryczne wypunktowanie działań władz za nasze pieniądze. Dość hołubienia swoich, czas coś zrobić dla wszystkich mieszkańców.

    Reply
  2. Ja

    Brawo za celność w ocenie Biuletynu Samorządu Gminy Zamość. Brawo za odwagę na tego typu opis ale i słowa podziękowania dla Pani Renaty za odważny wpis. Jako mieszkanka tej gminy w pełni podzielam opinię Pani Renaty. Dziękuję Pani Renato za tekst a redakcji za publikację.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top