Czy miniona kadencja zakończyła się sukcesem dla Gminy Zamość?

Pismo Wspólnota opublikowało ranking najlepiej rozwijających się gmin i miast w Polsce biorąc pod uwagę minioną kadencję samorządów. Jak wypadła Gmina Zamość?. W najnowszym rankingu zatytułowanym „Sukces kadencji” wzięto pod uwagę cztery wskaźniki. Jak zaznaczają twórcy zestawienia, obrazuje ono sukces kończącej się kadencji, zmianę, jaka dokonała się w ciągu ostatnich czterech lat i nie jest tożsame z sytuacją w danej gminie. Gminy podzielono na: miasta wojewódzkie, miasta na prawach powiatu, miasta powiatowe i gminy wiejskie.

Ranking ”Sukces mijającej kadencji”  został opracowany w oparciu o cztery wskaźniki:

1. Sukces finansowy

Ten wskaźnik oznacza zmianę wielkości budżetu w przeliczeniu na 1 mieszkańca w latach 2013-2017. Gmina Zamość zajęła 889 miejsce notując nieznaczny wzrost w porównaniu z kadencją 2009-2013. Wtedy Gminę Zamość sklasyfikowano na pozycji 981.

2. Sukces ekonomiczny

Obrazuje m.in. zmianę odsetka bezrobotnych, nowo zarejestrowane podmioty gospodarcze, czy zmianę wielkości dochodów z PIT i CIT. 587. to miejsce Gminy Zamość biorąc pod uwagę wskaźnik sukcesu ekonomicznego. W kadencji 2009-2013 wynik Gminy Zamość był wyższy i wynosił 267.

3. Sukces infrastrukturalny

Co było brane pod uwagę przy wyliczaniu tego wskaźnika? Wielkość wydatków finansowanych z dotacji unijnych, powierzchnia użytkowa nowych mieszkań, przyrost liczby mieszkańców, przyrost długości ścieżek rowerowych, czy wielkość wydatków inwestycyjnych na transport publiczny. Gminę Zamość sklasyfikowano na 691. miejscu, czyli o 99 pozycji niżej, niż w latach 2009-2013.

4. Sukces społeczny

Tutaj pod uwagę brano wyniki sprawdzianu kończącego edukację w szkołach podstawowych, wskaźnik tzw. Edukacyjnej Wartości Dodanej, zmianę odsetka dzieci w wieku 1-3 i 3-5 lat objętych opieką żłobkową lub przedszkolną i liczbę oddanych do użytkowania mieszkań komunalnych. Gmina Zamość w zestawieniu „Sukces społeczny” zajęła 770. miejsce, czyli o 517 miejsc gorzej, niż w poprzedniej kadencji.

Sukces kadencji

Wyniki z wszystkich czterech wskaźników pozwoliły stworzyć końcowy ranking zatytułowany „Sukces kadencji”.

 

Gmina Zamość zajęła 697 miejsce w rankingu Wspólnoty sukces mijającej kadencji podsumowujący minioną kadencję!  W stosunku do kadencji 2009-2013  jest to spadek o 372 miejsc. W poprzedniej kadencji Gmina Zamość zajęła 325 miejsce. Rankingiem objęto 1555 gmin wiejskich.

W poprzednich trzech kadencjach, począwszy od roku 2002 Gmina Zamość zajmowała pozycje numer 682, 447 i 325.

Powyższe dane to czy Gmina Zamość odniosła sukces czy poniosła porażkę w minionej kadencji pozostawiamy ocenie mieszkańców.

Z terenu powiatu zamojskiego lepiej w rankingu wypadła Gmina Łabunie, która zajęła 666 miejsce i jest to awans o 378 miejsc w stosunku do kadencji 2009 – 2013.

 

Z terenu województwa lubelskiego w rankingu sukces kadencji najlepiej wypadła Gmina Głusk zajmując 11 miejsce.

W kategorii miast na prawach powiatu miasto Zamość zajęło 23 miejsce i jest to również tendencja spadkowa. W kadencji 2009 – 2013 miasto Zamość w rankingu był na 1 miejscu.

Lider rankingu to Gmina Kobierzyce (woj. dolnośląskie) wygrały nie tylko w kategorii „Sukces ekonomiczny”, ale zajęły 5. miejsce w kategorii „Sukces społeczny”. Okazało się, że gmina w ostatnim czasie wybudowała dwie szkoły z przedszkolem szkoły z przedszkolem i żłobkiem. W tym roku oddaje kolejne przedszkole ze żłobkiem. Celem jest wybudowanie świetlicy w każdej miejscowości.
Więcej informacji o rankingu i danych w lekturze :
http://www.wspolnota.org.pl/fileadmin/user_upload/Rankingi18/Nr_21_Ranking_-_Sukces_kadencji.pdf?fbclid=IwAR3AtnrwU2UsuHzJilIc7EdxyBjTz01r6l1-9rRk7bd_LEplYldcYGpClQk

źródło: http://www.wspolnota.org.pl

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top