Budka w niemieckich mediach krytykuje 500 plus i zachęca do sankcji wobec Polski

W wywiadzie dla niemieckiego „Zeit Online” wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka stwierdził, że Unia Europejska powinna podjąć jednoznaczne stanowisko względem Polski w związku z planowaną reformą sądownictwa. Zdaniem posła PO, w tej sprawie Polsce należy zagrozić nawet sankcjami. W wywiadzie krytykuje on również program 500 plus co jest dosyć kontrowersyjne, ponieważ jeszcze niedawno lider jego partii chwalił socjalny program Prawa i Sprawiedliwości.

Sprzeciw Wobec reformy sądownictwa

– Unia Europejska musi podjąć jednoznaczne stanowisko: jeśli reformy zostaną wdrożone, to będą konsekwencje. PiS zawsze starał się przekonywać społeczeństwo, że reformy sądownictwa są sprawą wewnętrzną, ale członkowie UE są zobowiązani do przestrzegania pewnych zasad i spełniać określone standardy w zakresie demokracji i praworządności. Jednym z wymogów UE jest podział władzy między władzę wykonawczą, ustawodawczą i sądownicza, który po reformach de facto przeszedłby do historii – uważa Budka.

Unia Europejska musi postawić Polsce ultimatum

– Jestem ostatnią osobą, która chciałaby to zobaczyć, ponieważ sankcje dotkną w pierwszym rzędzie polskich obywateli, którzy według badań są bardziej proeuropejscy niż obywatele wielu innych krajów UE. Dlatego jest to trudna decyzja. UE musi wykazać surowość, ale jednocześnie zakomunikować, że nie jest przeciwna Polakom, ale przeciwna rządowi – stwierdził w kontrowersyjnych słowach Borys Budka.

Krytyka 500 plus

– Weźmy na przykład obniżenie wieku emerytalnego albo program zasiłków na dzieci 500 plus. To podoba się ludziom, jednak w dłuższej perspektywie nie jest to ani możliwe do sfinansowania, ani rozsądne – oświadcza Budka na łamach niemieckiego portalu.

Jest to zaskakujące stanowisko stające w opozycji do słów jakie w imieniu całej Platformy Obywatelskiej wypowiadał jej przewodniczący Grzegorz Schetyna – Utrzymamy ten program po wyborach, wzmocnimy go i rozszerzymy jego dotarcie. Będziemy rozmawiać i będziemy mieli konkretne projekty na pierwsze dziecko – mówił 1 kwietnia tego roku.

Źródło: telewizjarepublika.p

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top